Strona głównaZdrowieMiłorząb - żeby pamiętać

Miłorząb - żeby pamiętać

Miłorząb znany wszystkim jako ozdobna roślina rosnąca w umiarkowanym klimacie może mieć też zastosowanie w medycynie. Jego dobroczynny wpływ na zdrowie znany był już w starożytności, dziś lecznicze działanie miłorzębu znów wzbudza zainteresowanie lekarzy i naukowców.
Skuteczność leczenia zaburzeń pamięci miłorzębem została potwierdzona w klinicznie. Jak wynika z badań preparaty na bazie miłorzębu podawane odpowiednio wcześnie mogą nie tylko powstrzymać zaniki pamięci, pomagają również w leczeniu depresji i zawrotów głowy.

Jednym z naukowców prowadzących badania nad wpływem miłorzębu na zdrowie jest Dr. Turan M. Itil, nowojorski neuropsycholog, autor licznych opracowań na temat. Z jego obserwacji wynika, iż miłorząb może być z powodzeniem stosowanym w profilaktyce choroby Alzheimera.

Walory miłorzębu docenili też holenderscy naukowcy, twierdzą oni, że zastosowanie go w leczeniu upośledzenia czynności mózgu może przynieść efekty porównywalne z tradycyjnym leczeniem farmakologicznym. Jak wynika z badań już kilku tygodniowe stosowanie preparatów z miłorzębu może poprawić funkcjonowanie mózgu, co więcej rozpowszechnienie takiej terapii daje szansę na opóźnienie momentu starzeni się całego społeczeństwa.

Medycyna sięgająca do tego, co oferuje nam natura jest bardzo często niedoceniana, zapomina się o jej wielkim atucie, jakim jest łagodne działanie. Biorąc pod uwagę to, iż środki oparte na naturalnych składnikach nie wywołują tylu skutków, co leczenie farmakologiczne warto właśnie od nich rozpoczynać walkę z jakimikolwiek dolegliwościami.

W Niemczech, skąd wywodzi się znaczna cześć wiedzy na temat leków roślinnych od wielu lat funkcjonuje tzw. Komisja "E" – rządowa placówka działająca na rzecz propagowania medycyny alternatywnej.

Na podstawie "Magazynu Pielęgniarki i Położnej" nr 1-2 2005

Marta Kamińska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy