Strona głównaZdrowieMigrena - jak sobie z nią radzić

Migrena - jak sobie z nią radzić

Co znaczy migrena, wie tylko ten kto choć raz jej doświadczył. Pozostali podchodzą raczej sceptycznie do tego zagadnienia i często traktują cierpiących na migrenę z przymrużeniem oka lub nawet lekceważeniem.
Migrena - jak sobie z nią radzić [© Dave Willman - Fotolia.com] Migrena często traktowana jest jako wykręcanie się od pracy, obowiązków. Trudno jednak pracować kiedy człowieka męczą nudności, wymioty, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięk, zapach, trudności z widzeniem tzw. aura (mroczki , zygzaki, zaniewidzenie), czuciowe, zaburzenia mowy czy nawet porażenia.

Migrena to nie jest zwykły ból głowy i uważanie cierpiących na nią ludzi za symulantów jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Chorzy często wstydzą się lub boją przyznać do cierpienia i dopóki są w stanie starają się wypełniać swoje obowiązki.

Na szczęście atakowi możemy w porę zapobiec lub go złagodzić, gdyż często poprzedzają go tzw. objawy zwiastunowe: zmęczenie, utrata apetytu, zmniejszenie koncentracji uwagi, wahania nastroju, zwiększona potliwość, wzrost temperatury ciała i drażliwość oraz bezpośredni okres ostrzegawczy charakteryzujący się tzw. aurą.

Migrenie sprzyja nadmiar albo duży niedobór snu, głód, niektóre pokarmy, takie jak: dojrzałe sery fermentowane, czekolada, owoce cytrusowe, pokarmy konserwowane, chińskie jedzenie, gotowe sosy (zawierają glutaminian sodu), sztuczne słodziki, kofeina, alkohole (szczególnie czerwone wino). Także silne zapachy, zmiany ciśnienia atmosferycznego, czy zaburzenia hormonalne.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:06:03, 08-11-2012 volverine

    Kiedyś nie było czegoś takiego jak migrena, trzeba było iść do pracy i czuć się dobrze, szczególnie w przypadku mężczyzn. Dziś migreny są już praktycznie chorobą cywilizacyjną, coraz częściej spotyka się ludzi cierpiących na tę przypadłość. Trzeba jednak pamiętać że migrena to coś innego niż ból głowy. Prócz wyżej wymienionych metod leczenia bólu, dodam jeszcze od siebie rezonator biofotonowy, czyli urządzenie mające na celu usunięcie źródła bólu - stanu zapalnego oraz przywrócenie równowagi energetycznej organizmu. Według instytutu Bona Vita choroby oraz stany bólowe są spowodowane właśnie zaburzeniami energetyki organizmu w wyniku stresu, smogu elektromagnetycznego, zanieczyszczenia środowiska, przemęczenia, itp.
    ... zobacz więcej
  • 13:25:06, 09-12-2012 Perlo_com_pl

    Stres i nerwy to chyba najczęstsza przyczyna migreny. Swego czasu również miałam takie dolegliwości,do dnia dzisiejszego nie znalazłam skutecznej metody aby sobie z tym poradzić.
  • 11:19:36, 26-05-2013 ~gość: 94.163.106.xxx

    mnie pomogl dentysta.od okolo 20 lat mialam bole glowy .dentysta kazal mi wstawic 2 brakujace zeby i rzeczywiscie bole glowy zniknely tez robilam wiele badan i wszystko ok.a tu prosze zeby byly moim problemem.moze i wy macie problemy z zebami.warto sprobowac.
  • 18:22:26, 11-07-2013 Katarzyna i Jerzy

    Kilka prostych porad;
    - zanurzamy nogi w gorącej wodzie,
    - gorący okład na czoło, kark, po czym zimny okład,
    - zanurzamy dłonie w bardzo zimnej wodzie,
    - wypijamy kawę, lecz jeśli pijemy jej dużo, może pomóc także nagłe jej odstawienie,
    - zapytaj w aptece o złocień maruna, olej lniany tłoczony na zimno,
    - witamina b2 pozwala uniknąć migreny,
    - zażywanie świeżo zmielonego imbiru ma też pomagać,
    - mocna czarna herbata z dodatkiem kilku goździków.


    Może coś pomoże.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy