Strona głównaZdrowieMigotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru

Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że zaburzenia rytmu serca mogą się wiązać z podwyższonym ryzykiem udaru.
Wśród dolegliwości, które są związane z częstszym występowaniem udaru, znajduje się m. in. migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF). Powinno ono stanowić sygnał do zwiększonej ostrożności. Spoczynkowe tętno wynosi 60 do 100 uderzeń na minutę. W przypadku doświadczania AF bicie serca jest nieregularne i może nawet osiągać 140 uderzeń na minutę.

Nieregularne bicie serca może oznaczać nieskoordynowaną aktywację przedsionków, które przestają pompować krew do komór serca, komory są wówczas pobudzane z różną częstością. Oznacza to, że krew w sercu nie porusza się płynnie i szybko, w wyniku czego mogą się tworzyć skrzepy. Jeśli tak się stanie i zakrzepy przesuną się w kierunku mózgu, mogą zablokować przepływ krwi do mózgu i wywołać udar.

Migotanie przedsionków jest częstą dolegliwością wśród osób starszych i u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem i cukrzycą.

Objawy migotania pzredsionków to:

• kołatanie serca (uczucie szybkiego bicia serca)
• uczucie duszności
• ból w klatce piersiowej
• nieuzasadnione uczucie zmęczenia

Jak uważa prof. G. Lip z University of Birmingham, wielu ludzi mogłoby zapobiec udarom, jeśli byliby bardziej świadomi objawów AF i poddali się leczeniu.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy