Strona głównaZdrowieMenopauza - jak ją rozpoznawać i jak skutecznie leczyć

Menopauza - jak ją rozpoznawać i jak skutecznie leczyć

Relatywnie niewielki odsetek kobiet przechodzących menopauzę może liczyć na skuteczne leczenie objawów. Możliwości osłabiania irytujących lub ciężkich objawów klimakterium są często słabo zbadane, a niektóre działania mogą dawać szkodliwe skutki uboczne. Przejrzano efekty ponad siedmiu dekad badań nad menopauzą i okazuje się, że pozostaje tu wiele do zrobienia.
Menopauza - jak ją rozpoznawać i jak skutecznie leczyć
- Doświadczanie nie jest trudne dla wszystkich, ale u niektórych kobiet objawy mogą być poważne, a nawet uniemożliwiać pracę i życie rodzinne - piszą autorzy badań. -Uznanie, że dla większości kobiet menopauza jest naturalnym zdarzeniem biologicznym, nie oznacza braku konieczności stosowania działań interwencyjnych łagodzących objawy - dodają

Eksperci z kilku krajów przejrzeli ponad 200 źródeł z okresu ponad siedemdziesięciu lat, aby zebrać wiedzę na temat menopauzy. Jak uważają:
  • Warto stosować nową definicję menopauzy jako „ostatecznego ustania czynności jajników", zamiast tej tradycyjnej, która skupiała się na menstruacji. Jakkolwiek nowa definicja nie uwzględnia całej zmienności, obejmuje: nieregularne miesiączki, stosowanie określonych rodzajów antykoncepcji (takich jak wkładki domaciczne), przebycie i nie tylko.
  • Czas występowania faz menopauzy nie jest dobrze poznany i różni się w zależności od kobiety, dlatego według ekspertów obecne ograniczenia wiekowe dotyczące recept i terapii są problematyczne. Jakkolwiek symptomy często pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym, zatwierdzonych jest niewiele terapii dla pacjentek w okresie okołomenopauzalnym.
  • Metody leczenia menopauzy obejmują terapie hormonalne, laseroterapię i stosowanie produktów roślinnych, ale uczeni twierdzą, że niewiele z nich zostało przebadanych w wystarczająco długim okresie. Zwracają uwagę na potencjalne skutki uboczne i problemy zdrowotne związane z każdym rodzajem leczenia, a co więcej nawet najbardziej skuteczna i dobrze sprawdzona dostępna obecnie opcja - terapia hormonalna ukierunkowana na estrogen - wciąż nie jest rozwiązaniem idealnym dla wszystkich.
  • Objawy różnią się znacznie u różnych kobiet przez cały okres menopauzy. Niektóre panie doświadczają wielu poważnych symptomów, podczas gdy inne mają ich niewiele lub wcale. Niemniej nawet przy zauważalnych objawach, ciągle mogą wystąpić znaczące „ciche konsekwencje zdrowotne", w tym i wyższe ryzyko , chorób układu krążenia oraz niektórych rodzajów nowotworów. Ponadto pewne objawy, takie jak utrata pamięci krótkotrwałej, mogą być przejściowe, a inne, takie jak depresja i stany lękowe, bywają stanami istniejącymi wcześniej i fałszywie można przypisać je menopauzie. Jak ustalono, regularne ćwiczenia i stosowanie zdrowej diety zawierającej dużo białka zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia objawowych powikłań zdrowotnych.
Autorzy podkreślają też, że ciągle zbyt rzadko uwzględniane są czynniki społeczno-ekonomiczne klimakterium, takie jak niższa jakość życia i potencjalny negatywny wpływ objawów na wydajność kobiet w pracy.

Według ekspertów leczenie menopauzy musi być całościowe i dostosowane do danej kobiety - powinno uwzględniać zarówno skutki menopauzy dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. - Kobietom z uciążliwymi objawami menopauzy należy doradzić w sprawie możliwości leczenia i zaproponować naukowo sprawdzone terapie. Trzeba zindywidualizować podejście w zależności od wieku i zagrożeń dla zdrowia, pamiętając, że zagrożenia te mogą wzrastać wraz z wiekiem - dodają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy