Strona głównaZdrowieMedytacja uważności pomaga oslabić zaburzenia snu

Medytacja uważności pomaga oslabić zaburzenia snu

Jeśli masz problemy ze snem, naucz się medytować, dzięki temu osłabisz u siebie poziom stresu i ograniczysz poziom zaburzeń snu.
Medytacja uważności pomaga oslabić zaburzenia snu [Fot. aletia2011 - Fotolia.com]
uważności (ang. mindfulness meditation) może być szczególnie pomocna dla starszych ludzi, którzy cierpią na zaburzenia snu, mówią uczeni z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Już wcześniejsze badania potwierdziły, że związane z medytowaniem ćwiczenia, takie jak tai chi, pomagają w szybszym zasypianiu, teraz sprawdzono, czy podobne profity można osiągnąć dzięki medytacji bez ruchu.

W testach wzięło udział 49 osób w wieku powyżej 55 lat, które zmagały się z zaburzeniami snu. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa uczestniczyła w cotygodniowych dwugodzinnych sesjach, w ramach których praktykowano medytację uważności. Spotkania te obejmowały również wspólne wraz z innymi uczestnikami jedzenie, chodzenie, etc. Co więcej, ludziom tym zalecano, aby samodzielnie medytowali przez 20 minut dziennie. Pozostała grupa uczestniczyła w sześciotygodniowym programie dotyczącym tematyki snu, w tym problemów z zasypianiem, możliwości redukcji , metod relaksacji, behawioralnych strategii ułatwiających dobry wypoczynek.

Przed uczestnictwem w programach średni wynik kwestionariusza jakości snu wynosił 10, podczas gdy uzyskanie rezultatu już na poziomie 5 oznacza umiarkowane .

Po sześciu tygodniach badań osoby z grupy medytacyjnej poprawiły swoje wyniki o średnio 2,8 punktu, a ci z grupy otrzymującej informacje o higienie snu - poprawili wynik zaledwie o 1,1 punktu.

Co więcej, ustalono też, że u osób z pierwszej grupy bardziej zmniejszyło się nasilenie takich objawów, jak , i depresja. Objawy lękowe uległy podobnemu osłabieniu w obu grupach.

Efekty medytacji uważności są wyjątkowo obiecujące, ponieważ może z niej korzystać szerokie grono ludzi, jest dostępna także dla osób z upośledzeniem fizycznym.

Wyniki badań przedstawiono w JAMA Internal Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy