Strona głównaZdrowieMedyczni pogromcy mitów

Medyczni pogromcy mitów

Dokładnie 6 miesięcy temu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej został zainagurowany nowy portal społecznościowy – Pogromcy Mitów Medycznych. Jego ideą jest zwalczanie szkodliwych i często nieprawdziwych informacji na temat zdrowia poprzez ich merytoryczne weryfikowanie wspólnie z ekspertami medycyny na stałe współpracującymi z portalem.
© bendao - Fotolia.com– Muszę przyznać, że po tych pierwszych kilku miesiącach jestem zaskoczony ogromną liczbą mitów medycznych, które funkcjonują w naszym społeczeństwie. Niektóre, jak np. „stawianie baniek pomaga na przeziębienie” znane są wśród lekarzy od lat. Ludzie ulegają jednak znacznie większym zabobonom, np. „kobieta w ciąży nie może tankować samochodu”, które są absolutnie pozbawione racjonalnych podstaw i mogą nie tylko utrudnić życie, ale nawet zagrozić zdrowiu pacjenta. Jako Pogromcy Mitów Medycznych hołdujemy zasadom tzw. evidence-based medicine. Wykładnikiem dla nas są fakty, twarde naukowe dane, nie zaś domysły czy opowiadania przodków. Chcemy nauczyć pacjentów takiego racjonalnego, analitycznego myślenia – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek, jeden z ekspertów Pogromców Mitów Medycznych.

Tematykę portalu można podzielić na cztery główne obszary: i leczenie, szczepienia i profilaktyka, dieta i żywienie oraz ciąża i zdrowie dziecka. Każda z tych dziedzin obfituje w mity medyczne – stwierdzenia, w które wierzą Polacy, co często naraża ich zdrowie, a nawet życie. Żeby te mity ostatecznie zweryfikować każdą dyskusję zamykają wypowiedzi ekspertów, poparte źródłami naukowymi. Dzięki temu internauta otrzymuje rzetelną i sprawdzoną informację na interesujący go temat i nie pogrąża się w chaosie informacyjnym, jak ma to miejsce w wielu zakątkach internetu poświęconych medycynie.

Inauguracja portalu zbiegła się z początkiem sezonu grypowego, w związku z czym „na pierwszy ogień” poszły mity związane z i szczepieniami. Poniżej przykładowe, obalone przez doktora Ernesta Kuchara, kolejnego eksperta PMM:

Grypę wywołuje wychłodzenie organizmu i przebywanie w niskich temperaturach
Choć wirusy grypy są bardziej rozpowszechnione w miesiącach zimowych, zimno i wychłodzenie ustroju nie powodują grypy. Chorobę wywołuje zakażenie wirusem grypy. Co ciekawe, na grypę chorują również mieszkańcy tropików, z tym, że w tych strefach klimatycznych choroba występuje całorocznie, a nie sezonowo jak u nas.

Antybiotyki pomagają zwalczyć grypę
Grypa jest chorobą wirusową. nie są skuteczne wobec wirusów, takich jak np. wirusy grypy. Stosowanie "osłonowe" antybiotyków celem zapobiegania rozwojowi powikłań bakteryjnych zwykle jest mało skuteczne, natomiast znacznie zwiększa ryzyko powikłań bakteryjnych wywołanych przez szczepy antybiotyko-oporne.

Szczepienia przeciw grypie są nieskuteczne, bo powstają z zeszłorocznych wirusów
WHO sprawdza kilka razy do roku jakie szczepy wirusa są najpopularniejsze. Na podstawie ich prognoz wytwarzana jest szczepionka przeciw grypie sezonowej.

Mity na temat grypy, przeziębienia i innych schorzeń związanych z niską temperaturą za oknem cieszą się teraz – w sezonie wczesnowiosennym – szczególnie dużym powodzeniem. Z drugiej strony ci Internauci, którzy właśnie zimą planują wyjazd „w ciepłe kraje” pytają o zagrożenia związane z chorobami tropikalnymi, a jeszcze inni weryfikują setki mitów, w które Polacy wierzą na co dzień, niezależnie od pory roku…

Inne obalone mity:


W czasie ciąży nie można farbować włosów
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do farbowania włosów. Nie ma wiarygodnych badań naukowych, które potwierdziłyby takie przeciwwskazanie, istnieje natomiast kilka, które mówią o nieszkodliwości farbowania – przekonuje dr Krzysztof Łabuzek.

Papierosy „light” są mniej szkodliwe od zwykłych
Ze względu na fakt, iż nawet papierosy typu „light” zawierają ogromne ilości substancji rakotwórczych i miażdżycotwórczych oraz ze względu na to, że nałogowy palaczy wypala ich zwykle znacznie więcej, papierosy te powinniśmy uważać za równie szkodliwe – wyjaśnia dr Krzysztof Łabuzek.

Chłopcy zaczynają później mówić, niż dziewczynki
Późniejszy rozwój mowy u chłopców jest tłumaczony odmienną budową mózgu uwarunkowaną przez testosteron. Chłopcy zazwyczaj zaczynają mówić później niż dziewczynki, ale także zdobywają umiejętności językowe w tempie wolniejszym niż dziewczęta – komentuje dr Ernest Kuchar.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy