Strona głównaZdrowieMasz psa? Zapewniasz sobie lepsze zdrowie w starszym wieku

Masz psa? Zapewniasz sobie lepsze zdrowie w starszym wieku

Osoby starsze, które mają psy i wyprowadzają je na spacer, cieszą się lepszym zdrowiem niż pozostali. Ponieważ czworonogi wymagają regularnych spacerów, łatwiej jest zadbać o odpowiedni wysiłek fizyczny, a to wiąże się z dbałością o zdrowie.
Masz psa? Zapewniasz sobie lepsze zdrowie w starszym wieku [© Barbara Helgason - Fotolia.com] Różne badania wykazały, że właściciele mają się lepiej, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, przykładowo, odczuwają niższy poziom . Teraz potwierdza się także bardzo dobry wpływ tych zwierząt na zdrowie fizyczne.

Uczeni z University of Cambridge oraz University of East Anglia zaprosili do badań ponad 3 tysiące starszy ludzi. Właściciele psów, którzy wyprowadzali swoje pupile, byli średnio o 30 minut dziennie dłużej aktywnni fizycznie niż inni uczestnicy.

Okazało się, że osoby wyprowadzające psy były o wiele bardziej i spędzały mniej czasu siedząc. Kiedy przeanalizowano, jak zmieniała się intensywność aktywności fizycznej każdego dnia w zależności od warunków pogodowych, ustalono, że znaczna jest różnica między tymi, którzy wychodzili z psami i resztą uczestników badania.

Rozmiar różnicy między grupami była znacznie większy, niż zwykle odkrywa się to przy tego rodzaju badaniach, mówią uczeni. Sądzą, że adopcja psa nie jest dobrym pomysłem dla każdego starszego człowieka ze względu na wymagającą opiekę nad zwierzęciem, ale w przypadku ludzi sprawnych to dobry sposób na zwiększenie wysiłku fizycznego. Posiadanie psa to silny dodatkowy „motywator" do , mówią uczeni.

O badaniach napisano e Journal of Epidemiology and Community Health.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X