Strona głównaZdrowieMasło a inne tłuszcze - co wybrać?

Masło a inne tłuszcze - co wybrać?

Czyżby wielki powrót masła? Naukowcy radzą po nie sięgnąć argumentując, że w „magiczny" sposób „rozpływa się" we krwi. jednocześnie jednak zaznaczają, że tłuszcz tego rodzaju warto dostarczać organizmowi w niewielkich ilościach, bowiem nie sprzyja zdrowiu szczególnie osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia.
Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Lund w Szwecji wykazały, że jedzenie masła to niższy poziom tłuszczów we krwi po posiłku niż w przypadku posiłku z zawartością oliwy z oliwek.

Z drugiej strony, badacze zaznaczają, że nie oznacza to, iż masło w ogóle jest lepsze niż oliwa z oliwek. Twierdzą, ze wyniki pokazują, iż każdy rodzaj tłuszczu zachowuje się inaczej i ma swoje zalety oraz wady. "Około jednej piątej masła składa się z krótkiej i średniej długości kwasów tłuszczowych", mówią autorzy badania. „Nasz organizm wykorzystuje je szybko i skutecznie ", dodają.

Być może to jest zatem przyczyną faktu, że po zjedzeniu masła poziom tłuszczu we krwi jest niższy niż po konsumpcji oliwy z oliwek. Ponadto, jak przypuszczają naukowcy, mniejsza ilość tłuszczu w krwioobiegu może być spowodowana przechowywaniem go w komórkach jelit - te „preferują" typ tłuszczu znajdujący się w maśle.

Wiemy, że jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych (20 - 25 gramów dziennie), takich jakie znajdują się w maśle, prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu. Zdajemy sobie również sprawę z korzyści dla zdrowia naszego serca wynikających z właściwości oliwy z oliwek. Ważną rzeczą jest, aby jeść tyle tłuszczów, ile musimy spalić każdego dnia - to ok. 90 g dla mężczyzny, 65g dla kobiety i zminimalizować ilość tłuszczów nasyconych.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy