Strona głównaZdrowieMapy Zdrowotne Kraju

Mapy Zdrowotne Kraju

Skuteczna opieka zdrowotna to przede wszystkim ciągła i możliwie najszybsza analiza informacji o wszelkich potencjalnych zagrożeniach, głównie epidemiologicznych i tworzenie aktualnych obrazów stanu zdrowotnego kraju. Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia od lat wychodzi naprzeciw takim potrzebom i na podstawie zbieranej informacji buduje na bieżąco Mapy Zdrowotne Kraju, dynamiczne obrazy pozwalające monitorować zjawiska chorobowe i zdrowie obywateli.
Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia rejestruje zdarzenia zdrowotne w tzw. czasie rzeczywistym, czyli przetwarza istotne dane o zdrowiu w kilka sekund po ich wytworzeniu w systemach informatycznych przychodni i aptek z całego kraju, współpracujących z systemem.

- Od kilkunastu lat pracujemy nad systemem OSOZ, którego celem jest kompleksowe wspomaganie zdrowia społeczeństwa poprzez integrację całej polskiej opieki zdrowotnej. Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu kilku tysięcy jednostek polskiej opieki zdrowotnej jesteśmy w stanie dostarczać tego rodzaju rozwiązania. Niewiele osób wie, że mapy zdrowotne dostępne są już w systemie OSOZ od kilku lat - mówi Rafał Kozioł, dyrektor wydziału systemu OSOZ.

Umożliwia to bieżące monitorowanie pojawiania się oraz rozprzestrzeniania różnego rodzaju chorób oraz zdarzeń powiązanych z tymi chorobami. Znajomość rozkładu geograficznego i czasowego pozwala na identyfikację czynników warunkujących występowanie zachorowań. Bieżący podgląd na skalę zachorowań umożliwia precyzyjne podjęcie działań zapobiegawczych w taki sposób, by przy jak najmniejszym koszcie uzyskać maksymalną efektywność.

Z serwisu mogą korzystać zarówno urzędnicy, pracownicy służby zdrowia, sami pacjenci, jak również politycy odpowiedzialni za opiekę zdrowotną. W ramach serwisu dostępna jest lista chorób, dla których opracowano statyczne i dynamiczne mapy zdrowotne. Dynamiczne mapy zdrowotne pozwalają między innymi na analizowanie rozprzestrzeniania się zjawisk chorobowych w ostatnim miesiącu. W systemie OSOZ dane o chorobach gromadzone są automatycznie na anonimowych Indywidualnych Kontach Zdrowotnych, gdzie w formie elektronicznej przechowywana jest cała dokumentacja związana ze zdrowiem pacjenta. Informacje zdrowotne przesyłane na są na konta pacjentów bezpośrednio przez placówki medyczne i apteki współpracujące z systemem, dzięki wykorzystaniu anonimowej Karty Zdrowia OSOZ.

Zadaniem systemu jest stopniowe zastępowanie tradycyjnej medycyny naprawczej, tańszą i efektywniejszą medycyną zapobiegawczą.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy