Strona głównaZdrowie"Mam Haka na Raka": przeciwko rakowi prostaty

"Mam Haka na Raka": przeciwko rakowi prostaty

XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. J. Tischnera z Łodzi zostało zwycięzcą III edycji Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Ich kampania „Rak prostaty = zmowa milczenia?” zostanie zrealizowana jako ogólnokrajowa kampania zachęcająca mężczyzn do wykonywania badań w kierunku raka prostaty. Laureatów poznaliśmy 28 maja podczas Gali Finałowej, która odbyła się w klubie Palladium w Warszawie.
Zwycięski zespół z Łodzi tworzą cztery uczennice z XXIII Liceum Ogólnokształcącego: Natalia Bogdan, Żaneta Smolarczyk, Aleksandra Mielczarek oraz Paulina Filipczak. Zespół pod opieką Pani Katarzyny Osuchowskiej stworzył najlepszy pomysł, który zostanie zrealizowany i wyemitowany w całej Polsce. Ideą przewodnią kampanii jest odwołanie się do faktu, że o raku prostaty nie mówi się wcale. Motyw plastra jest wyrazistym symbolem skrępowania, a spot może zaskakiwać swoim rozwiązaniem dzięki wykorzystaniu głównego pomysłu „zrywania plastra” z ust pacjenta, jako symbolu „zerwania” zmowy milczenia.

W finałowej trójce poza zespołem z Łodzi znalazły się dwie szkoły z województwa opolskiego. I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego z Brzegu z kampanią „Najwyższy czas na pierwszy raz” zajęło drugie miejsce. Natomiast drużyna z Zespołu Szkół Rolniczych z Prudnika z hasłem „Niech badanie gruczołu prostaty wpisze się na stałe w rytm twojego życia” zajęła trzecią pozycję w rankingu.

Podczas uroczystości swoje pomysły na kampanię osobiście zaprezentowali wszyscy finaliści „Mam Haka na Raka”. Galę Finałową zaszczycili swoją obecnością Patroni Honorowi, Partnerzy oraz Patroni Medialni programu. To oni wręczali nagrody zespołom i dziękowali za zaangażowanie młodzieży w promocję profilaktyki onkologicznej. Łodzianie zdobyli wiele cennych nagród nie tylko dla siebie, ale również dla całej szkoły m.in. nowoczesny mikroskop czy fantom człowieka. Ponadto szkoły otrzymały modele do nauki samobadania jąder dzięki, którym młodzi mężczyźni będą mogli nauczyć się obserwować własne ciało i reagować na wszelkie zmiany z wyprzedzeniem.

Celem tegorocznej edycji programu było stworzenie kampanii społecznej, która przełamie barierę wstydu i tabu istniejącego w naszym społeczeństwie na temat raka prostaty. Już w czerwcu rozpocznie się produkcja zwycięskiego pomysłu. Emisja kampanii zaplanowana jest na okres wakacyjny. Tym samym idealnie wpisze się w program działań w zakresie profilaktyki nowotworu prostaty skierowanej do mężczyzn tworzony przez Ministerstwo Zdrowia.

- Zwycięska kampania przekonuje mężczyzn do wizyty u lekarza i rozmowy z nim. Główne przesłanie to przerwanie milczenia i wyzbycie się wstydu przed badaniem gruczołu prostaty. To właśnie chcieliśmy osiągnąć, gdy wybieraliśmy tematykę trzeciej edycji programu. Jestem niezmiernie ciekawy jak będzie wyglądała finalna produkcja spotu telewizyjnego i radiowego. Młodzież włożyła naprawdę dużo pracy i wysiłku w stworzenie, tak wspaniałej kampanii. Jestem przekonany, że udział w programie był dla nich wielką przygodą, ale też nauką, którą w przyszłości świadomie wykorzystają - powiedział dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Rak prostaty codziennie zabija dziesięciu dziadków, ojców czy wujków. Najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania tak wysokiej śmiertelności wśród mężczyzn jest wczesna diagnostyka, a tym samym wykrycie choroby w jak najwcześniejszym stadium. Z roku na rok wzrasta tempo zachorowalności na raka gruczołu krokowego. Według danych Centrum Onkologii aż 7,11% stanowią zgony na raka gruczołu krokowego.2 Odsetek ten z roku na rok rośnie, a wynika to m.in. z niskiego poziomu świadomości mężczyzn znajdujących się w grupie zagrożonej ryzykiem, a także wstydu jaki niesie za sobą ta choroba. Nasilająca się skala problemu wymaga prowadzenia działań edukacyjnych mających na celu zwiększenie wiedzy nt. profilaktyki chorób nowotworowych. „Mam Haka na Raka” to inicjatywa, która w znaczący sposób może przyczynić się do obniżenia statystyk zachorowalności na nowotwory w Polsce.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy