Strona głównaZdrowieLotnicze Pogotowie Ratunkowe pracuje też nocą

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe pracuje też nocą

Od 1 kwietnia 2011 roku baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Warszawie wydłużyła dyżur o porę nocną. Odbyły się już pierwsze nocne loty.
Przedstawiciele LPR prodkreślają, że Pogotowie wykonało szereg działań spełniając wymogi przepisów lotniczych dotyczących operacji HEMS. Piloci osiągnęli odpowiedni nalot na nowym typie śmigłowca, zarówno w dzień jak i w nocy, oraz wykonali cykl sesji szkoleniowych z wykorzystaniem symulatora lotów. Ćwiczenia swoim zakresem obejmowały tematykę sytuacji awaryjnych w locie oraz symulowane operacje HEMS. Dodatkowo piloci zostali poddani specjalistycznym badaniom na okoliczność wykonywania lotów w porze nocnej.


fot. A. Paczesna, lpr.com.plNa Mazowszu odbyły się szkolenia strażaków, którzy będą zabezpieczać i oświetlać miejsca do lądowania. Obecnie w całym województwie nie ma ani jednej komendy PSP, w której nie byłoby przeszkolonych przynajmniej pięciu funkcjonariuszy. Szkolenie praktyczne z naprowadzania śmigłowca przeszło już ponad 2200 mazowieckich strażaków.


Na terenie prawie 80 gmin wyznaczono i zweryfikowano miejsca, gdzie będzie mógł wylądować śmigłowiec po zapadnięciu zmroku. Odbyły się również szkolenia dyspozytorów medycznych. Ok. 300 osób uczyło się współpracy z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Każda dyspozytornia na Mazowszu dostała specjalną mapę, na której zaznaczono miejsca do lądowania w gminach.


Kolejnym wymogiem przed rozpoczęciem operacji nocnych było zamontowanie na śmigłowcach systemu śledzenia lotu. Dzięki temu urządzeniu dyspozytor będzie mógł monitorować położenie śmigłowca. Pozwoli to jeszcze lepiej planować dysponowanie załogi do akcji ratunkowych.


Początkowo załoga HEMS z Warszawy będzie dyżurowała od godziny 7 rano do 23:00. Zgodnie z przyjętym planem wdrażania śmigłowców do operacji w porze nocnej misje wykonywane będą na wyznaczone lądowiska gminne oraz miejsca na drogach i autostradach zabezpieczonych przez PSP. W tych miejscach możliwe będzie odebranie pacjenta od zespołów naziemnych pogotowia ratunkowego i transport do specjalistycznego szpitala, a nie tylko do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Od 1 lipca dyżur będzie 24-godzinny.


W rejonie województwa mazowieckiego jest najwięcej całodobowych lądowisk przyszpitalnych, które są niezbędne w przypadku transportowania pacjentów po zmroku. W przyszłości nocne dyżury LPR będą odbywały się także w innych rejonach Polski. Kolejne bazy mają powstać w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć