Strona głównaZdrowieLepsze ukrwienie mózgu to lepsza pamięć

Lepsze ukrwienie mózgu to lepsza pamięć

Wydajność pamięci i inne zdolności poznawcze są lepsze przy odpowiednim dopływie krwi do mózgu. Dotyczy to w szczególności osób dotkniętych schorzeniem zwanym „sporadyczną chorobą małych naczyń mózgowych". Dostateczny przepływ krwi w hipokampie może odgrywać kluczową rolę w problemach z pamięcią związanych z wiekiem i chorobami.
Lepsze ukrwienie mózgu to lepsza pamięć [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Wewnątrz ludzkiego mózgu znajduje się niewielka struktura, o wielkości zaledwie kilku centymetrów sześciennych, o nazwie hipokamp. Ściśle mówiąc, ssaki, czyli także ludzie, mają ten element w każdej półkuli mózgu. Uważany jest za centrum kontroli pamięci - jego uszkodzenie, które ma miejsce np. w i innych chorobach mózgu, zaburza pamięć i zdolność . Teraz sprawdzono, na ile ukrwienie hipokampa przekłada się na jego działanie.

Kilkadziesiąt osób w wieku 45-89 lat zostało poddanych badaniu rezonansem magnetycznym o wysokiej rozdzielczości (MRI), aby ocenić u nich dopływ krwi do hipokampa. Uczestnicy badania zostali poddani też serii testów neuropsychologicznych, oceniających w szczególności sprawność , rozumienie mowy i zdolność koncentracji.

Lepsze ukrwienie - lepsze możliwości poznawcze

- Od jakiegoś czasu wiadomo, że hipokamp zaopatrywany jest przez jedną lub dwie tętnice. Zdarza się też, że tylko jeden z dwóch hipokampów jest zaopatrywany przez dwa naczynia. To zależy od osoby. Powody są nieznane - mówi prof. Stefanie Schreiber z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych. - Być może istnieje predyspozycja genetyczna. Możliwe też, że indywidualna struktura ukrwienia rozwinie się pod wpływem okoliczności życiowych. W taki przypadku styl życia ma wpływ na dopływ krwi do hipokampu - zauważa prof. Schreiber. W testach ci uczestnicy badania, u których co najmniej jeden hipokamp był podwójnie zaopatrywany, uzyskiwali zwykle lepsze wyniki.

Ludzie chorzy zyskują szczególne korzyści

U części uczestników wykazano zmiany patologiczne w naczyniach krwionośnych mózgu - mikrokrwawienia. - U tych osób przed rozpoczęciem badań zdiagnozowano sporadyczną chorobę małych naczyń mózgowych - mówi dr Valentina Perosa, współautorka badań. Ludzie ci wykazywali szerokie spektrum anomalii neurologicznych, w tym łagodne zaburzenia poznawcze. - Zdrowi uczestnicy zwykle osiągali lepsze wyniki w testach funkcji poznawczych niż osoby z chorobą małych naczyń. Wśród chorych jednak, pacjenci z co najmniej jednym hipokampem zaopatrywanym przez dwie tętnice mieli lepsze funkcje poznawcze - dodaje dr Perosa.

Punkt wyjścia do terapii?

- Istnieje wyraźny związek między dopływem krwi do hipokampa a wydajnością poznawczą. To sugeruje, że przepływ krwi w mózgu może odgrywać kluczową rolę w pogorszeniu wydajności pamięci, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane wiekiem, czy chorobą - wskazuje prof. Schreiber. Znajomość tych mechanizmów może być przydatna do opracowania nowych możliwości leczenia. - W tej chwili możemy jedynie spekulować, ale możliwe, że styl życia ma wpływ na powstawanie naczyń krwionośnych zaopatrujących hipokamp. Byłby to czynnik, na który można wpływać, a tym samym poprawić leczenie lub profilaktykę - dodaje prof. Schreiber.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć