Strona głównaZdrowieLęki - zaburzenia o wielu fizycznych objawach

Lęki - zaburzenia o wielu fizycznych objawach

Każdy od czasu do czasu się czymś niepokoi, ale lęk może stać się trwałym elementem życia i wówczas znacznie obniża jego jakość. Zobacz, w jaki sposób przejawia się zaburzenie, które łączy w sobie strach, niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa.
Lęki - zaburzenia o wielu fizycznych objawach [© pololia - Fotolia.com] Wspomniane zaburzenie cechuje się licznymi negatywnymi emocjami: nerwowością, , obawą, a one wszystkie mają wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie. Lęki często mają początek w wyimaginowanych i nieokreślonych dokładnie zagrożeniach, ale mogą również wynikać z poczucia bezsilności w obliczu prawdziwego problemu lub choroby.

Lęki to stany charakteryzujące się poczuciem niepewności oraz obawami i często towarzyszą im problemy z oddychaniem, kołatanie serca, pocenie się i drżenie, jak również uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Nie jest niczym niezwykłym, że w czasie oczekiwania na jakieś ważne wydarzenie, np. egzamin lub rozmowę kwalifikacyjną, większość osób odczuwa ogólny stan niepokoju i strach oraz nerwowość. Emocje te są normalne we wspoomnianych okolicznościach i zwykle ustępują po wydarzeniu, które je wywołało.

Niepokój może jednak stać się problemem, gdy nie opuszcza danej osoby nawet w standardowych sytuacjach i przeszkadza jej spokojnie żyć - cały czas jej towarzyszy. Głębokie i długotrwałe stany niepokoju mogą wiązać się z szeregiem objawów fizycznych i poważnie zakłócać życie codzienne.

Wśród najczęstszych objawów zgłaszanych przez ludzi, którzy cierpią z powodu przewlekłego lęku są zaburzenia przewodu pokarmowego (zgaga, nudności, biegunka, zaparcia), a także bóle głowy i pleców, drżenie, napięcie mięśni, kołatanie serca, uczucie drętwienia kończyn, nadmierna potliwość, częste oddawanie moczu, nadmierne , trudności z , drażliwość, trudności z zasypianiem.

To niewszystko. W poważniejszych przypadkach może także wystąpić ból w klatce piersiowej, zadławienia, duszność i . W odniesieniu do niektórych objawów można mówić o błędnym kole, przykładowo, lęki sprzyjają , a niedostatek snu z kolei pogłębia lęki.

Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim warto nauczyć się technik relaksacyjnych. Umiejętność odprężania się i (chwilowego choćby) zapominania o problemach jest nieodzownym elementem dobrego zdrowia psychicznego. W przypadku powtarzajacych się silnych stanów lękowych warto szukać profesjonalnej pomocy terapeutycznej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:14:49, 31-10-2015 Psychomedic

    Bardzo dobry artykuł, uważam że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, psychologiem. Polecam specjalistów z Kliniki PsychoMedic.pl www.psychomedic.pll tel 22 299 11 22 na Ursynowie i tel. 22 253 8888 w Centrum Warszawy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć