Strona głównaZdrowieLek na rozrzedzenie krwi skuteczny na raka?

Lek na rozrzedzenie krwi skuteczny na raka?

Warfaryna, lek powszechnie stosowany dla rozrzedzenia krwi, a tym samym osłabienia ryzyka zawału czy udaru, może być pomocny w walce z rakiem.
Lek na rozrzedzenie krwi skuteczny na raka? [Fot. ChrWeiss - Fotolia.com] Warfaryna jest łatwo dostępnym, niedrogim lekiem zalecanym głównie pacjentom podatnym na skrzepy, a także osobom z nieprawidłowym biciem serca, tj. migotaniem przedsionków. Z nowych badań wynika, że ten popularny może zapobiegać .

Norwescy uczeni z Uniwersytetu w Bergen odkryli, że warfaryna może pomóc uchronić się przed wszelkimi formami raka, ale wydaje się, że szczególne właściwości ochronne daje przed rakiem , i . Odkryto też, że medykament może zapobiec nowotworowi jelit - tu jednak znaczące efekty byly widoczne u pacjentów zażywających warfarynę z powodu .

Uczeni przeanalizowali dane dotyczące 1,25 mln ludzi w wieku powyżej 50 lat. Ustalili, że ludzie przyjmujący warfarynę rzadziej chorowali na raka, choć jednocześnie zaznaczają, że odkryty związek nie jest przyczynowo-skutkowy.

Szacuje się, że aż 10 proc. ludności krajów Zachodu zażywa warfarynę. Działa ona poprzez blokowanie witaminy K, która jest niezbędna w procesie krzepnięcia. Problematyczne jest jednak regulowanie porcji medykamentu i potrzeba częstych badań krwi, aby zapewnić wystarczająco wysoką dawkę, aby zapobiec krzepnięciu, ale nie tak wysoką, aby spowodować poważne krwawienie. Leki nowszej generacji (dabigatran, rywaroksaban i apiksaban) nie wymagają tak uciążliwego monitorowania. Ich mankamantem z kolei jest wyższa cena.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie JAMA Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X