Strona głównaZdrowieLęk można skutecznie leczyć ćwiczeniami

Lęk można skutecznie leczyć ćwiczeniami

Umiarkowane, a także forsowne ćwiczenia łagodzą objawy lęku, nawet gdy zaburzenie ma charakter przewlekły, mówią uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu.
Lęk można skutecznie leczyć ćwiczeniami
Im intensywniej ćwiczysz, tym znaczniej słabną objawy , mówią eksperci.

W testach wzięło udział niemal trzystu pacjentów z zespołem lękowym. Połowa z nich zmagała się z lękiem przez co najmniej dziesięć lat. Losowo przydzielono część uczestników do programu umiarkowanych ćwiczeń, część do programu treningów intensywnych, a pozostali stanowili grupę kontrolną. Po 12 tygodniach aktywności fizycznej objawy lękowe zostały znacznie złagodzone (nawet gdy zaburzenia utrzymywały się dość długo) w porównaniu z grupą kontrolną.

Znaczenie intensywnych ćwiczeń

Już wcześniej powiązano ćwiczenia fizyczne z osłabianiem objawów . Dotychczas jednak nie określono, w jaki sposób ćwiczenia oddziałują na osoby z zaburzeniami lękowymi.

Obie grupy trenowały po 60 minut trzy razy w tygodniu pod kierunkiem fizjoterapeuty. Sesje obejmowały zarówno trening cardio (aerobowy), jak i siłowy. Po rozgrzewce ćwiczono 45 minut, a całość zakończyła się procesem „cooldown" i rozciąganiem.

Osoby ćwiczące na umiarkowanym poziomie osiągały około 60 procent maksymalnego tętna, a te ćwiczące intensywnie - 75 proc., co jest uważane za wysoki stopień wysiłku.

Potrzebne są proste metody

Dzisiejszymi standardowymi metodami leczenia lęku są: (cognitive behavioral therapy, CBT) i leki psychotropowe. Jednakże leki nierzadko wywołują skutki uboczne, a co więcej, pacjenci z zaburzeniami lękowymi często nie reagują na leczenie. Równocześnie czas oczekiwania na efekty CBT mogą pogorszyć rokowania.

- Lekarze z podstawowej opieki zdrowotnej potrzebują zindywidualizowanych terapii, które mają niewiele skutków ubocznych i są łatwe do przepisania. 12 tygodni treningu fizycznego, niezależnie od intensywności, stanowi skuteczne leczenie, które powinno być częściej rozpowszechniane u osób z problemami lękowymi - wskazuje Maria Åberg z Uniwersytetu w Göteborgu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy