Strona głównaZdrowieLęk i stres powodują kurczenie się mózgu

Lęk i stres powodują kurczenie się mózgu

Nowe amerykańskie badania, których wyniki opublikowano w magazynie „Biological Psychiatry", wykazały, że silne negatywne emocje u osób zdrowych fizycznie i psychicznie przyczyniają się do intensyfikacji procesu kurczenia się mózgu.
Lęk i stres powodują kurczenie się mózgu Intensywne, stresujące wydarzenia, takie jak rozwód lub utrata pracy, ale również głębokie i przewlekłe napięcie oraz urazy, mogą spowodować kurczenie się mózgu.

W wyniku silnego stresu następuje zmniejszenie materii szarej w obszarze mózgu, który kontroluje emocje i reguluje ciśnienie krwi, a także poziom cukru - tj. w korze przedczołowej.

W badaniach przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu Yale wzięły udział 103 osoby. Wszyscy uczestnicy cieszyli się dobrym zdrowiem. Na prośbę naukowców wypełnili kwestionariusze, w których zdali relacje na temat bardzo stresujących zdarzeń ze swego życia. Następnie poddano ich badaniu rezonansem magnetycznym.

Sprawozdanie z badań nie pozostawia wątpliwości: istota szara w korze przedczołowej uległa zmniejszeniu u tych, którzy doświadczyli traumy, w szczególności wśród ofiar rozmaitych nadużyć.

Ustalenia badaczy są poparte danymi statystycznymi rozmaitych krajów, których dotknął kryzys. Z powodu recesji, która dla wielu Włochów znaczyła utratę pracy lub zagrożenie likwidacją posady, zanotowano zwiększenie zapotrzebowania na leki przeciwlękowe. Zażywanie farmaceutyków tego rodzaju wzrosło o 1,11%. Zgodnie z danymi włoskiego departamentu zdrowia, jedna osoba na siedem, która straciła pracę, cierpi na depresję, znacząca ilość bezrobotnych też doświadcza ataków paniki i lęku.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy