Strona głównaZdrowieLeczenie za granicą będzie bardziej dostępne

Leczenie za granicą będzie bardziej dostępne

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej.
Dyrektywa ma znieść wszelkie przeszkody w swobodnym dostępie do usług zdrowotnych podczas pobytu w innym państwie UE. Posłowie podkreślają jednak, że proponowane przepisy dotyczą praw pacjentów i ich mobilności, a nie określają praw dotyczących swobody świadczenia usług zdrowotnych przez ich dostawców.

Europosłowie zgodzili się, że pacjenci mają prawo do zwrotu kosztów leczenia w wysokości podobnej do wysokości refundacji, jaką otrzymaliby w swoim kraju. Państwa członkowskie mogą także zdecydować o pokryciu innych kosztów, takich jak leczenie terapeutyczne, koszty noclegu i podróży.
W związku z tym, że w praktyce pacjenci musieliby najpierw zapłacić za leczenie i dopiero później wystąpić o zwrot jego kosztów, posłowie dodali zapis, który mówi, że państwa członkowskie mogą oferować pacjentom dobrowolny system uprzedniego powiadamiania, w którym pacjent otrzymuje pisemne potwierdzenie maksymalnej kwoty, jaka zostanie wypłacona. Można je następnie zabrać do szpitala, w którym następuje leczenie, a zwrotu kosztów dokonywano by bezpośrednio do tego szpitala przez państwo członkowskie ubezpieczenia.

Parlament wprowadził także zapis, który gwarantuje pacjentom dotkniętym rzadkimi schorzeniami prawo dostępu do opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim i uzyskania zwrotu kosztów nawet wtedy, gdy leczenie nie jest objęte zakresem świadczeń przewidzianym w ustawodawstwie ich państwa. Dodatkowe koszty leczenia osób niepełnosprawnych również będą podlegać refundacji na określonych warunkach.

Pacjenci powinni mieć świadomość swoich praw i pewność, że w razie potrzeby zostanie im udzielona pomoc medyczna, dlatego państwa członkowskie powinny ustanowić krajowe punkty kontaktowe do spraw transgranicznej opieki zdrowotnej. Powołany zostanie również Europejski Rzecznik Praw Pacjentów, który będzie rozpatrywał lub pośredniczył w skargach pacjentów.

Proponowana dyrektywa nie będzie mieć zastosowania do przeszczepiania narządów ani do usług, których głównym celem jest opieka długoterminowa.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy