Strona głównaZdrowieKwasy omega-3 ochronią naczynia przed miażdżycą

Kwasy omega-3 ochronią naczynia przed miażdżycą

Receptor aktywowany przez związki z kwasów tłuszczowych omega-3 odgrywa istotną rolę w zapobieganiu stanom zapalnym w naczyniach krwionośnych i osłabianiu miażdżycy, podają uczeni z Karolinska Institutet w Szwecji.
Kwasy omega-3 ochronią naczynia przed miażdżycą [fot. Ewa Urban from Pixabay]
Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów na świecie i powszechny problem systemów zdrowia publicznego. Miażdżyca ma związek z przewlekłym stanem zapalnym w naczyniach krwionośnych, który zwykle jest kontrolowany przez substancje zwane rezolwinami - one wyłączają stan zapalny i stymulują gojenie oraz naprawę tkanek. Rezolwiny powstają z kwasów tłuszczowych omega-3 i wiążą się z receptorem i nazwie GPR32, aktywując go.

- Odkryliśmy, że receptor ten jest rozregulowany w , więc zakłócone zostają wówczas naturalne procesy gojenia się organizmu - mówi Hildur Arnardottir z Karolinska Institutet. - To odkrycie może wyznaczyć drogę do zupełnie nowych strategii leczenia i zapobiegania miażdżycy poprzez zahamowanie rozwoju stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych, a także włączenie procesów gojenia za pomocą - dodaje Arnardottir.

Aktywacja wspomnianego receptora hamowało stan zapalny w miażdżycowych naczyniach krwionośnych i stymuluje gojenie. Rezolwiny zaś wzmacniały ten efekt.
Będziemy teraz badać mechanizmy stojące za zaburzonym zarządzaniem w naczyniach krwionośnych i sposoby wykorzystania sygnałów za pośrednictwem kwasów omega-3 w leczeniu miażdżycy - wyjaśnia kardiolog Magnus Bäck z Karolinska Institutet.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy