Strona głównaZdrowieKurkuma ma działanie antywirusowe

Kurkuma ma działanie antywirusowe

Kurkumina, naturalny związek występujący w kurkumie będącej popularną w Azji przyprawą, może pomóc w eliminacji niektórych wirusów.
Kurkuma ma działanie antywirusowe [fot. MYCCF from Pixabay]
Jak ustalono, może zapobiegać infekcji komórek wirusem zakaźnego zapalenia żołądka i jelit (Transmissible gastroenteritis virus, TGEV) - koronawirusem grupy alfa, który infekuje świnie. Przy wyższych dawkach związek zabija cząsteczki wirusa.

Zakażenie TGEV powoduje chorobę zwaną pasażowalnym zapaleniem żołądka i jelit u prosiąt, która charakteryzuje się biegunką, ciężkim odwodnieniem i śmiercią. TGEV jest wysoce zakaźny i śmiertelny u prosiąt młodszych niż dwa tygodnie, co stanowi poważne zagrożenie dla światowego przemysłu trzody chlewnej. Obecnie nie dysponujemy dobrymi metodami leczenia alfa-koronawirusów i chociaż istnieje szczepionka przeciwko TGEV, nie jest skuteczna w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Aby określić potencjalne właściwości przeciwwirusowe kurkuminy, związek w różnych stężeniach w komórkach przed ich infekcją TGEV. Wyższe dawki kurkuminy zmniejszyły liczbę cząsteczek wirusa.

Kurkumina może wpływać na TGEV na wiele sposobów: poprzez bezpośrednie zabijanie wirusa, zanim będzie on w stanie zainfekować komórkę, poprzez integrację z otoczką wirusa i jego dezaktywację oraz poprzez zmianę metabolizmu komórek, aby powstrzymać dostęp wirusa.

To nie wszystko, odkryto też, że kurkumina hamuje replikację niektórych typów wirusów, w tym wirusa dengi, i wirusa . Ponadto substancja ta wykazuje szereg istotnych efektów biologicznych, w tym działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Kurkuminę wybrano do testów ze względu na niskie skutki uboczne. - Istnieją ogromne trudności w zapobieganiu i kontrolowaniu chorób wirusowych, szczególnie, gdy nie ma skutecznych szczepionek. Tradycyjna medycyna chińska i jej aktywne składniki są dobrym źródłem poszukiwań środków przeciwwirusowych - uważa dr Lilan Xie z Wuhan Institute of Bioengineering.

- Konieczne będą dalsze badania, aby ocenić działanie hamujące in vivo i zbadać potencjalne mechanizmy kurkuminy przeciwko TGEV, co pozwoli lepiej zrozumieć przeciwwirusowe zastosowanie kurkuminy - wyjaśnia dr Xie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy