Strona głównaZdrowieKto może zostać superstulatkiem

Kto może zostać superstulatkiem

Superstulatek (ang. supercentenarian) to określenie osoby, która ma co najmniej 110 lat. Uczeni postanowili zbadać fenomen tej imponującej długowieczności i uważają, że tak sędziwi ludzie są „obdarzeni" specjalnymi genami, które gwarantują niezwykle długie życie.
Kto może zostać superstulatkiem 110 lat udaje się osiągnąć zaledwie jednemu na tysiąc stulatków. Szacuje się, że na świecie żyje 300 do 450 tak wiekowych osób. Najwięcej w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji i Włoszech.

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy żyją 110 lat lub dłużej, doświadczają wielu chorób związanych z genami, na podobnym poziomie jak ogólna populacja, ale mogą być jednocześnie obdarzeni genami ochronnymi , które pomagają im osiągnąć taki wiek.

Superstulatków jest niewielu, tylko jedna osoba na pięć milionów ludzi zamieszkujących kraje rozwinięte dożywa 110 lat. Coraz więcej mamy dowodów na to, że genetyka odgrywa ważną rolę w długości życia.

Uczeni przeanalizowali sekwencje genomu mężczyzny i kobiety, którzy zmarli w wieku 114 lat i stwierdzili, że osoby te miały tyle związanych z chorobami genów, co inni ludzie. Przykładowo, u mężczyzny znaleziono 37 mutacji genetycznych związanych z podwyższonym ryzykiem raka jelita grubego.

- U staruszka zdiagnozowano za życia raka jelita grubego, ale pacjent nie miał przerzutów i został poddany operacji , dzięki czemu wyzdrowiał. Mężczyzna odznaczał się też fenomenalnymi jak na swój wiek zdolnościami poznawczymi i był w dobrej kondycji fizycznej jeszcze na krótko przed śmiercią, wskazują uczeni z Boston University Medical Center.

Kobieta miała liczne wariacje genetyczne oddziałujące na rozwój chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby serca, rak i choroba Alzheimera. Zdiagnozowano u niej zastoinową niewydolność serca i łagodne zaburzenia poznawcze, ale choroby te stały się ewidentne dopiero po osiągnięciu przez pacjentkę 108 lat.

Ilość mających wpływ na rozmaite dolegliwości wariantów genowych u superstulatków była porównywalna z liczbą tychże mutacji u innych osób. Jednakże fakt, że choroby ujawniały się u cieszących się długowiecznością znacznie później najprawdopodobniej oznacza, że są oni jednocześnie „wyposażeni" w geny chroniące przed rozwojem i ujawnieniem się rozmaitych problemów zdrowotnych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Frontiers in Genetics.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy