Strona głównaZdrowieKryzys, stres... zawał?

Kryzys, stres... zawał?

Kryzys finansowo-gospodarczy wpływa niekorzystnie nie tylko na stan naszego portfela, ale również na nasze zdrowie. Stres towarzyszący niestabilnej sytuacji finansowej może powodować powikłania sercowo - naczyniowe w tym również najpoważniejsze - zawał serca.
Kryzys, stres... zawał? [© Thomas Perkins - Fotolia.com] W dobie kryzysu finansowo-gospodarczego jesteśmy narażeni na silny i długotrwały stres. Ponad 50% Polaków uważa, że kryzys gospodarczy ma wpływ na ich sytuację rodzinną oraz sytuację zakładu pracy. Niestabilność zatrudnienia, redukcje etatów, brak perspektyw rozwoju i ścieżki kariery, pogłębiające się bezrobocie, trudności w znalezieniu nowej pracy powodują w nas strach, niepokój oraz stres.

Przewlekły silny stres związany głównie z pracą zawodową powoduje nadmierne wytwarzanie adrenaliny i pobudzenie całego układu nerwowego, co z kolei wywołuje natychmiastowy wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Tym samym zaburza mechanizmy regulujące pracę serca.

- Zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia zawału i arytmii - mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo". - Najczęstsze objawy długotrwałego stresu to drżenie mięśni rąk i nóg, kołatanie serca, suchość w ustach, potliwość dłoni, biegunka, bóle głowy, zaciskanie pięści i zębów, sztywnienie karku. Kiedy pacjent zauważy u siebie takie dolegliwości i będą się one powtarzać, powinien zgłosić się do lekarza.

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Warto nauczyć się go kontrolować szczególnie teraz, kiedy czynników potęgujących stres jest więcej. Poniżej kilka praktycznych wskazówek
jak radzić sobie z napięciem emocjonalnym i dbać o zdrowie.

•Odżywiaj się regularnie. Twój organizm zaopatrzony w składniki odżywcze będzie lepiej znosił skutki stresu.
•Oddychaj prawidłowo. To dobry sposób na odprężenie i rozluźnienie. Kiedy znajdziesz się w stresującej sytuacji uspokój oddech, następnie wciągaj powietrze powoli przez 10 sekund. Takie ćwiczenie powtarzane kilkukrotnie poprawia przepływ krwi w organizmie, przez co usprawnia się praca serca i całego układu krwionośnego.
•Ogranicz spożywanie kawy i napojów alkoholowych. Podwyższają poziom adrenaliny we krwi a w konsekwencji nasilają stres.
•Wykonuj proste ćwiczenia relaksacyjne. Ruch uwalnia endorfiny - grupę hormonów, które poprawiają nastrój.
•Szukaj wsparcia u rodziny i przyjaciół. Rozmowa pozwala rozładować napięcie emocjonalne.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć