Strona głównaZdrowieKryzys finansowy nie oszczędza naszej psychiki

Kryzys finansowy nie oszczędza naszej psychiki

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” przestrzegają przed zbyt emocjonalnym zaangażowaniem w inwestycje finansowe. Stres wywołany obecna sytuacją na rynku finansowym, w szczególny sposób dotyka osoby inwestujące wszystkie swoje oszczędności.
Drastyczne spadki cen akcji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wpłynęły niekorzystnie nie tylko na portfele Polaków. Recesja na rynku, niestabilna sytuacja w sektorze inwestycji, ryzyko utraty oszczędności całego życia, to czynniki mogące zwiększyć ryzyko zaburzeń psychicznych.

”Wielu z nas wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do poprawienia sytuacji materialnej swojej i swoich bliskich podejmując ryzyko inwestycji giełdowych. Utrata środków do życia należy do najsilniej stresujących sytuacji, szczególnie gdy dotyczy majątku gromadzonego przez całe życie. Ciągłe napięcie i obawa o przyszłość może prowadzić do utraty poczucia stabilizacji i skrajnych zachowań emocjonalnych. Stawiając czoło skomplikowanym sytuacjom, powinniśmy jednocześnie utrzymać zdrowy dystans wobec zdarzeń, pamiętając, że stres często nie pozwala na racjonalna ocenę rzeczywistości. W chwili gdy zaobserwujemy u siebie lub bliskich niepokojące nas objawy powinniśmy udać się na konsultację
z lekarzem specjalistą”, mówi doc. Joanna Meder, koordynator Ogólnopolskiego Programu „Odnaleźć siebie”

Niestety Polacy wciąż niechętnie korzystają z konsultacji z lekarzem psychiatrą. Powodem tego jest wstyd, niedostateczna wiedza na temat psychiatrii oraz nagromadzone stereotypy. Dodatkową barierę stwarza obawa przed leczeniem psychiatrycznym wbrew własnej woli. Zaburzenia natury psychicznej są dla nas wciąż tematem krępującym, zakorzenionym w świadomości Polaków jako objaw słabości charakteru.

Jeżeli zauważymy wokół siebie duże zmiany, których przyczyn nie potrafimy wytłumaczyć np. otoczenie dobrze nam znane stało się obce, jeżeli osoby bliskie sprawiają wrażenie jakby się od nas odwróciły, jeżeli nasze dotychczasowe życie stało się puste, niesatysfakcjonujące, obojętne, to z pewnością powinniśmy zasięgnąć porady psychiatry. Pamiętajmy, że aby umówić się na wizytę u psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy