Strona głównaZdrowieKomisja Europejska o walce z rakiem

Komisja Europejska o walce z rakiem

Co roku w Europie wykrywanych jest ponad 3 miliony przypadków nowotworów. Powołane niedawno „Europejskie partnerstwo na rzecz zwalczania chorób nowotworowych" ma na celu ułatwianie współpracy oraz wymianę informacji w zakresie zapobiegania, leczenia i prowadzenia badań nad rakiem.
W ramach partnerstwa współpracować będą ze sobą naukowcy, lekarze, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów. Wszyscy oni zostaną podzieleni na cztery grupy robocze, z których każda zajmie się innym tematem: profilaktyką, leczeniem, badaniami naukowymi i gromadzeniem informacji. Przez pięć lat zespoły te będą opracowywać sposoby na zmniejszenie zachorowalności na raka m.in. poprzez wprowadzanie powszechnych badań profilaktycznych pod kątem raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Komisja Europejska zapewni ze swej strony koordynację partnerstwa oraz wsparcie administracyjne i naukowe. Celem wszystkich tych działań jest ograniczenie - w ciągu najbliższych 10 lat - zachorowalności na raka o 15 procent.

W tej chwili w całej UE umiera z powodu raka trzech na dziesięciu mężczyzn i dwie na dziesięć kobiet. Jest to druga, po chorobach układu krążenia, przyczyna śmierci w Europie. Najczęściej diagnozuje się u Europejczyków raka piersi, płuc i jelita grubego.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy