Strona głównaZdrowieKilka sposobów na to, by poczuć się lepiej

Kilka sposobów na to, by poczuć się lepiej

Gdy „szwankuje" samopoczucie, trudno utrzymać pozytywne nastawienie. To jednak działa w dwie strony, tzn. ocena swojego samopoczucia w istocie na nie wpływa.
Kilka sposobów na to, by poczuć się lepiej Jeśli cierpi się na przewlekłą chorobę lub chorobę doświadcza silnego bólu, trudno nie pozwalać na to, by stan zdrowia nie miał wpływu na codzienne czynności i nie obniżał jakości życia. Osoby zmagające się z bólem często jednak nie szukają pomocy, a gdy cierpienie trwa długo, ogarnia je rezygnacja. Ludzie uczą się na dostosowywania się do złego samopoczucia i często wierzą, że „tak już musi być'. To dlatego ci, którzy zmagają się z jakąś dolegliwością, tak rzadko żyją pełnią życia.

Jeśli chcesz się lepiej poczuć, zmień nastawienie

Niezależnie od wagi dolegliwości i postępów, w samym pacjencie tkwi wewnętrzna siła do kontynuacji zmagania z chorobą. Zostawmy kwestię tego, co inni mogą dla kogoś zrobić, a przeanalizujmy możliwości, jakimi dysponuje dana osoba. Nie bez powodu wymyślono określenie efektu placebo. Umysł jest potężniejszy niż się wydaje. Wiele zależy więc od umiejętności kierowania nim.

Warto zacząć „myśleć inaczej" mając jednak na uwadze następujące zasady:
  • Istnieje różnica między wiedzą i wiarą. To tak naprawdę różnica stopni. Wiara, że można być w 100 procentach wolnym od bólu, jest w porządku. Ale co się stanie, jeśli przekonanie o tym, iż wszystko będzie dobrze, po prostu nie współgra z rzeczywistością? Zwykle, mówiąc oględnie, taka sytuacja „nadwyręża" wiarę w dobry efekt. Z drugiej strony wiedza, że ma się władzę, by pomóc sobie lepiej się poczuć, jest niezwykle przydatna w doświadczaniu zdrowotnych upadków i wzlotów. Co zatem robić? Żyć mając świadomość władzy własnego umysłu nad ciałem.
  • Warto żyć mając określone oczekiwania. Należy przebywać każdy dzień w pewności, że samopoczucie będzie lepsze i zdrowie ulegnie poprawie. Zaczyna się od myśli i słów, a one oddziałują na stan faktyczny. Na dowód takiego status quo można przywołać historię pewnego mężczyzny, który pracował na statku przewożącym produkty żywnościowe z Madery do kontynentalnej Portugalii w latach 50-tych ubiegłego wieku. Mężczyznę przez pomyłkę zamknięto w chłodniczym kontenerze. Myślał, że temperatura wewnątrz spadła znacznie poniżej zera i na ścianach swej pułapki opisywał cierpienie. Kiedy statek dotarł do celu i otworzono kontener, znaleziono martwego mężczyznę - zamarzł. Okazało się jednak, co sprawdzono później także przy pomocy różnych termometrów, że temperatura w kontenerze wynosiła około 20 stopni Celsjusza! Mężczyzna uwierzył, że chłodnia funkcjonuje i jego organizm podążył za tym przeświadczeniem...
Jak więc działać, gdy zdrowie przeszkadza w codzienności? Jeśli np. nie ma się okazji do robienia tego, co stanowi hobby, warto powtarzać sobie określoną datę, w której ma to być możliwe. Trzeba o tym mówić znajomym, trzeba oglądać o tym filmy, summa summarum trzeba wypełnić umysł radością pasji. Polecane są też konkretne przygotowania - odkurzenie wędki, zakup butów do biegania, naprawa roweru. To wszystko da przeświadczenie o realności planów i pozwoli na wiarę w ich realizację.

Jak poczuć się lepiej - kilka porad:
  • dokonaj zmiany w myśleniu i odczuwaniu tego, jak wygląda sytuacja;
  • pozwól sobie pomóc, nie tylko profesjonalistom, ale i osobom, którym po prostu zależy;
  • nie poddawaj się, szczególnie gdy zmagania dotyczą systemu opieki zdrowotnej; wiedza i walka „o swoje" są konieczne w dbaniu o zdrowie;
  • zauważ drobne postępy - dają wiarę w lepsze efekty terapii;
  • nie lekceważ objawów i przyczyn choroby, podejmij zalecane terapie.
Ogólnie rzecz ujmując, nie wolno lekceważyć swoich dolegliwości, trzeba na nie reagować. Życie z wiedzą, że można poczuć się lepiej, ma wyższą jakość niż postawa rezygnacji i pomaga w realnej poprawie samopoczucia, mówią uczeni.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy