Strona głównaZdrowieKiepskie zdrowie psychiczne skraca życie

Kiepskie zdrowie psychiczne skraca życie

Osoby cierpiące na problemy psychiczne odznaczają się krótszą średnią długością życia.
Kiepskie zdrowie psychiczne skraca życie [fot. Love Art. Live Art. from Pixabay]
Na University College London przeanalizowano dane ponad 68 tysięcy dorosłych ludzi. Uczestnicy badania zostali poddani ocenie pod kątem problemów ze zdrowiem psychicznym przy użyciu powszechnie stosowanej skali - od braku objawów do ciężkich symptomów depresji i lęku. Zestawiono te informacje z ryzykiem śmierci w ciągu kilku lat i okazało się, że było ono wyższe u ludzi, którzy mieli objawy .

Wyniki pokazują, że ludzie, którzy doświadczali objawów lęku lub depresji, mieli krótszą oczekiwaną długość życia niż osoby bez takich symptomów. Jak się wydaje, nawet u uczestników z niewielkimi objawami problemów psychicznych ryzyko śmierci z kilku głównych przyczyn, w tym chorób układu krążenia, było wyższe.

Powiązania te pozostały ważne także po uwzględnieniu takich czynników, takie jak waga, aktywność fizyczna, palenie papierosów, spożywanie alkoholu i cukrzyca. Zwiększona śmiertelność w badanym okresie nie wynika więc po prostu z gorszych zachowań zdrowotnych osób z wyższym poziomem stresu psychicznego - mówi dr David Batty z University College London.

Może być tak, że problemy ze zdrowiem psychicznym mają związek ze zmianami biologicznymi w organizmie, które nasilają ryzyko chorób takich jak .

W tym badaniu około jedna czwarta osób cierpiała na lekkie objawy i , jednak pacjenci ci zwykle nie zwracali uwagi służb zdrowia psychicznego.

- Zwiększone ryzyko zgonu było oczywiste, nawet przy niskim poziomie stresu psychicznego, więc to powinno skłonić do zbadania, czy osłabienie tych bardzo częstych, drobnych objawów może zmniejszyć nasilone ryzyko śmierci - zauważa dr Tom Russ, współautor badań.

- Osoby cierpiące na problemy psychiczne należą do grup najbardziej bezbronnych w społeczeństwie. Badanie to podkreśla potrzebę zapewnienia im dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej i poradnictwa, aby mogli osłabić objawy choroby - zauważa John Williams, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy