Strona głównaZdrowieKiepski sen sprzyja przejadaniu się

Kiepski sen sprzyja przejadaniu się

Kobiety, które kiepsko sypiają, mają tendencję do przejadania się i stosowania diety o niższej jakości. Niedostatecznie dugi czy dobry sen może więc także pośrednio zwiększać ryzyko chorób serca i otyłości.
Kiepski sen sprzyja przejadaniu się  [fot. Pexels from Pixabay]
Wcześniej ustalono, że ludzie, którzy mniej śpią, są bardziej narażeni na otyłość, cukrzycę typu 2 oraz choroby serca i że do pewnego stopnia może to mieć związek z dietą. Teraz oceniono relację między ogólną jakością sposobu odżywiania się i różnymi aspektami jakości snu.

- Kobiety są szczególnie podatne na przez całe życie, ponieważ często biorą na siebie odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi i rodziną, a później z powodu hormonów menopauzalnych - mówi Brooke Aggarwal z Columbia University.

Przeanalizowano nawyki związane ze snem i jedzeniem w grupie niemal 500 kobiet w wieku 20-76 lat. Pod uwagę wzięto jakość snu, czas potrzebny do zaśnięcia i poziom bezsenności. Uczestniczki podały też informacje o rodzajach i ilości produktów w ich jadłospisie.
Jak się okazało, panie z gorszą ogólną jakością snu jadły więcej cukrów, co miało związek z zagrożeniem otyłością i cukrzycą. Co więcej, kobiety, które potrzebowały więcej czasu na zasypianie, dostarczały sobie więcej kalorii i ogólnie jadły więcej. Panie z poważniejszymi objawami bezsenności spożywały więcej jedzenia i mniej tłuszczów nienasyconych niż kobiety z łagodniejszą .

- Według nas kobiety ze słabą jakością snu mogą przejadać się podczas kolejnych posiłków i dokonywać mniej zdrowych wyborów żywieniowych - mówi Aggarwal.

- Słaba jakość snu może przekładać się na nadmierne jedzenie poprzez stymulowanie sygnałów głodu lub tłumienie sygnałów sytości - mówi dr Faris Zuraikat, współautor badań. Na uczucie sytości duży wpływ ma waga lub objętość posiłku, a kobiety cierpiące na bezsenność mogą chcieć jeść więcej, by poczuć .

- Możliwe jest jednak także, że zła dieta ma negatywny wpływ na jakość snu kobiet. Zjedzenie większej ilości potraw może też powodować dyskomfort żołądkowo-jelitowy, na przykład utrudniając zasypianie lub pozostawanie we śnie - zauważa dr Zuraikat.
- Biorąc pod uwagę, że niewłaściwa dieta i przejadanie się mogą prowadzić do - dobrze znanego czynnika ryzyka chorób serca - warto sprawdzić, czy terapie poprawiające jakość snu mogą wspierać zdrowie kardiometaboliczne u kobiet - mówi Aggarwal.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy