Strona głównaZdrowieKiepski sen sprzyja atakom migreny

Kiepski sen sprzyja atakom migreny

Jeśli źle sypiasz, bardziej narażasz się na napady migreny. Poprawa jakości snu może więc zmniejszyć te uciążliwe ataki.
Kiepski sen sprzyja atakom migreny [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Wiele osób cierpiących na migrenę doświadcza zaburzeń snu, w tym bezsenności, problemów z zasypianiem lub utrzymaniem snu, słabej jakości odpoczynku, nadmiernej w ciągu dnia, wybudzania się ze snu, etc.

- Od dawna uważano, że istnieje związek między snem a migreną - mówi dr Frank Porreca z University of Arizona Health Sciences. - Wcześniej badano to na podstawie informacji przekazywanych przez pacjentów, które są subiektywne. Teraz zmierzyliśmy sen ilościowo i odkryliśmy, że ból podobny do migreny nie wpływa na sen, ale jeśli sen jest zaburzony, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia ataku - dodaje.

W testach wykorzystano myszy, ponieważ architektura snu myszy jest bardzo zbliżona do tej cechującej człowieka, włączając cykle snu głębokiego, REM i lekkiego.

Sen oceniano za pomocą zapisów elektroencefalogramu i obserwacji. Okazało się, że myszy doświadczające zaburzeń snu częściej odczuwały ból przypominający migrenę, jednakże ból ten nie zakłócał normalnego snu.

Dr Porreca wskazuje, że brak snu może wystąpić z wielu powodów, w tym ze stresu. Dlatego w tym wypadku upewniono się, że bada się wpływ , a nie stresu, na migrenę, dając myszom nowe przedmioty do zbadania, aby nie zasnęły.

- Myszy są zmuszone do odkrywania nowych obiektów. Muszą po prostu iść i popatrzeć - wyjaśnia dr Porreca. - Przypomina to, jak nastolatki często są ograniczają sen, bo „siedzą na telefonie". Każdy, kto bada odpoczynek, powie, że z punktu widzenia higieny snu nie warto mieć żadnych urządzeń w swojej sypialni, gdy próbuje się spać - dodaje.

Dla osób cierpiących na migrenę ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem i przestrzeganie innych wskazówek dotyczących zdrowia snu może być dobrym sposobem na ograniczenie prawdopodobieństwa ataków choroby.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy