27-03-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jeśli źle sypiasz, bardziej narażasz się na napady migreny. Poprawa jakości snu może więc zmniejszyć te uciążliwe ataki.
Wiele osób cierpiących na migrenę doświadcza zaburzeń snu, w tym bezsenności, problemów z zasypianiem lub utrzymaniem snu, słabej jakości odpoczynku, nadmiernej w ciągu dnia, wybudzania się ze snu, etc.
- Od dawna uważano, że istnieje związek między snem a migreną - mówi dr Frank Porreca z University of Arizona Health Sciences. - Wcześniej badano to na podstawie informacji przekazywanych przez pacjentów, które są subiektywne. Teraz zmierzyliśmy sen ilościowo i odkryliśmy, że ból podobny do migreny nie wpływa na sen, ale jeśli sen jest zaburzony, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia ataku - dodaje.
W testach wykorzystano myszy, ponieważ architektura snu myszy jest bardzo zbliżona do tej cechującej człowieka, włączając cykle snu głębokiego, REM i lekkiego.
Sen oceniano za pomocą zapisów elektroencefalogramu i obserwacji. Okazało się, że myszy doświadczające zaburzeń snu częściej odczuwały ból przypominający migrenę, jednakże ból ten nie zakłócał normalnego snu.
Dr Porreca wskazuje, że brak snu może wystąpić z wielu powodów, w tym ze stresu. Dlatego w tym wypadku upewniono się, że bada się wpływ , a nie stresu, na migrenę, dając myszom nowe przedmioty do zbadania, aby nie zasnęły.
- Myszy są zmuszone do odkrywania nowych obiektów. Muszą po prostu iść i popatrzeć - wyjaśnia dr Porreca. - Przypomina to, jak nastolatki często są ograniczają sen, bo „siedzą na telefonie". Każdy, kto bada odpoczynek, powie, że z punktu widzenia higieny snu nie warto mieć żadnych urządzeń w swojej sypialni, gdy próbuje się spać - dodaje.
Dla osób cierpiących na migrenę ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem i przestrzeganie innych wskazówek dotyczących zdrowia snu może być dobrym sposobem na ograniczenie prawdopodobieństwa ataków choroby.
Na podstawie:
Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »
Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »