Strona głównaZdrowieKiedy warto udać się do psychiatry?

Kiedy warto udać się do psychiatry?

Przede wszystkim należy podkreślić, że wizytę u psychiatry należy traktować, tak samo jak każdą inną wizytę u lekarza innej specjalności. W przypadku problemów zarówno ze zdrowiem psychicznym czy też fizycznym, pomoc lekarska jest zawsze niezwykle cenna.
Kiedy warto udać się do psychiatry? [© FotoWorx - Fotolia.com] Psychiatra jest przede wszystkim lekarzem. Ukończył studia medyczne, dysponuje więc także ogólną wiedzą lekarską. Psychiatra może też, w przeciwieństwie do psychologa, przepisywać leki. Psychologia zaś to dziedzina podchodząca do zjawisk psychicznych człowieka w sposób bardziej ogólny, wielowymiarowy, a mniej medyczny - nie wszyscy psychologowie specjalizują się w zaburzeniach i chorobach psychicznych.

Podstawą wizyty u psychiatry jest rozmowa, na podstawie której lekarz stawia diagnozę i proponuje odpowiednią terapię. Czasem możemy być także poproszeni o wypełnienie kwestionariusza, bądź wykonanie prostego zadania graficznego. Zaburzeniom psychicznym towarzyszą niekiedy objawy fizyczne, dlatego też możemy być poddani również klasycznemu badaniu lekarskiemu. Osobom, które mają opory przed pierwszą wizytą u psychiatry, zaleca się skorzystanie z porady psychologa albo przynajmniej wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który posiada pewną podstawową wiedzę na temat psychiatrii i może pomóc przełamać obawy związane z wizytą u specjalisty.

Wśród najczęstszych objawów zaburzeń psychicznych spotykamy stany depresyjne i lękowe. Depresja to stan, gdy człowiek pod wpływem stanu mocnego przygnębienia, wycofania i znacznego spadku aktywności, nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Stany lękowe, inaczej fobie to natomiast przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, mimo świadomości bezzasadności tego lęku i jednoczesnym przekonaniu, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia. Mimo to lęk potrafi nas sparaliżować, obniża naszą aktywność i wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi.

Powyższe objawy należą do najczęstszych, ale pojawiające się symptomy mogą być tak naprawdę bardzo różnorodne. Dlatego też nie należy lekceważyć również rad rodziny czy znajomych, którzy proponują wizytę u psychologa bądź psychiatry. Odmienność zachowania bywa często dobrze widoczna i nie potrzeba fachowej wiedzy, aby to zauważyć. Fachowa wiedza jest natomiast nieodzowna, gdy trzeba postawić konkretną diagnozę i zaproponować formę leczenia. A tylko pomyślna terapia umożliwi nam pełne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć