Strona głównaZdrowieKawa lekiem na zaburzenia pracy serca?

Kawa lekiem na zaburzenia pracy serca?

Kawa może pomóc ludziom mającym kłopoty sercowo-naczyniowe. Lecznicze efekty może dać wersja napoju z kofeiną.
Kawa lekiem na zaburzenia pracy serca? [Fot. dimakp - Fotolia.com] Codzienne picie i herbaty może dać dobre efekty u osób z problemami z sercem. Regularne raczenie się napojami z kofeiną osłabia objawy nieprawidłowego rytmu serca.

to jeden z najpopularniejszych naturalnych środków zwiększających uwagę i zdolnośc skupienia. Zawierająca ją kawa należy do najpowszechniej napojów na całym świecie. Chociaż pewne badania z ubiegłych lat sugerowały, że może być szkodliwa dla serca, nowe testy potwierdzają niedawne doniesienia o jej dobroczynnym wpływie na układ krążenia.

Kawa z kofeiną przydaje nam energii. Ponieważ przyspiesza bicie serca, sądzono, że może zgarażać pracy tego organu. Okazuje się jednak, że dostarczanie sobie kofeiny u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca może być korzystne.

Uczeni z Baker Heart and Diabetes Institute w Australii przeanalizowali dane z badań z udziałem niemal 230 tysięcy ludzi i odkryli, że częstość występowania zmniejszyła się o 6 proc. u pacjentów pijących kawę, a u osób, u których dolegliwość jeszcze nie występowała, prawdopodobieństwo jej rozwoju zmniejszyło się o 13 proc.

Testy wykazały także, że w przypadku ludzi po zawale serca, regularne przyjmowanie kofeiny przekładało się na poprawę częstości akcji serca i osłabienie zagrożenia arytmią. Skąd taki efekt kawy? Migotanie przedsionków może być spowodowane przez adenozynę, potrzebną naszemu organizmowi substancję, ale szkodliwą przy nadmiernej ilości, którą odnotowuje się np. przy stresie metabolicznym. Kofeina zaś przeciwdziała wpływowi adenozyny.

Jak podają eksperci, dostarczanie sobie kofeiny w ilości do 300 mg na dobę, czyli mniej więcej do trzech filiżanek kawy dziennie jest bezpieczne w przypadku pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Mimo to, u niektórych ludzi pijących napoje z kofeiną dostrzeżono zwiększone ryzyko zmian w sposobie pracy serca, wynikało to jednak najprawdopodobniej nie z jej działania, ale wplywu innych substancji dodawanych do napojów, np. czy tauryny.

O badaniach napisano w magazynie Clinical Electrophysiology

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy