Strona głównaZdrowieKawa: fakty i mity

Kawa: fakty i mity

Kawa to najpopularniejsza na świecie ładowarka do baterii naszego organizmu. Szybkie tempo życia spowodowało, że stała się nieodłącznym elementem kulturowym współczesnego społeczeństwa. Przez te wszystkie lata narosło wiele mitów na temat picia kawy.
Słyszeliśmy, że zaburza rytm pracy serca, niszczy zęby i podnosi ciśnienie. Przeprowadzone badania pokazują jednak, że kawa nie tylko nie ma negatywnego wpływu na nasz organizm, ale także posiada różne lecznicze własności. Najważniejszą zaletą kawy są jej właściwości pobudzające. Zawarta w niej kofeina usuwa zmęczenie, przedłuża zdolność do długotrwałego wysiłku, zwiększa odporność na stres i pobudza umysł. Dodatkowo, poprzez wspomaganie wydzielania endorfiny, czyli hormonu szczęścia, kawa poprawia nastrój oraz zmniejsza uczucie przygnębienia.

Napój ten jest jednocześnie jednym z najbogatszych źródeł substancji o działaniu utleniającym, chroniącym organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Picie kawy nie tylko więc nie wpływa negatywnie na organizm, ale dodatkowo przynosi mu wiele korzyści. Poza najbardziej znanymi właściwościami pobudzającymi, kawa podnosi również aktywność fizyczną, poprawia ukrwienie organizmu, może nawet obniżać prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Parkinsona. Zawarta w niej kofeina zapobiega długotrwałym bólom migrenowym.

Wbrew powszechnej opinii kawa nie szkodzi zębom. Naukowcy z Centrum Badań Stomatologicznych w USA udowodnili, że jej picie wpływa pozytywnie na ograniczenie działania bakterii na uzębieniu. Okazuje się więc, że składniki obecnie w kawie przeciwdziałają procesom powodującym próchnicę zębów.

Mitem są także uzależniające substancje w kawie. Obecna w niej kofeina nie ma takich właściwości a osoby, które nie mogą wyobrazić sobie dnia bez kawy są podświadomie uzależnione od swojego nawyku, a nie od chemicznych substancji.

Wpływ kawy na zdrowie zależy głównie od sposobu jej przyrządzenia. Dłuższy kontakt zmielonych ziaren z gorącą wodą powoduje przedostawanie się do napoju szkodliwych tłuszczów, takich jak kafestol i kahweol, które podnoszą poziom złego cholesterolu i negatywnie wpływają na pracę wątroby. Najbardziej szkodliwe są więc kawy przyrządzane na sposób turecki (ziarna zagotowywane z wodą) lub zalewane wrzątkiem.

Spożywanie kawy przyrządzonej w odpowiedni sposób i w rozsądnych ilościach z pewnością nam nie zaszkodzi. Pod tym względem najlepsza jest kawa z ekspresu wysokociśnieniowego.


Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:02:03, 19-03-2010 krystyna.anna

    uwielbiam smak i zapach kawy od zawsze pozdrawiam wszystkich smakoszy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy