Strona głównaZdrowieKawa chroni przed cukrzycą?

Kawa chroni przed cukrzycą?

Do picia kawy nikogo raczej nie trzeba zachęcać, jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Dość dobrze została zbadana i wiadomo, że ma korzystny wpływ dla zdrowia: chroni układ sercowo-naczyniowy, wspiera profilaktykę nowotworów, wspomaga koncentrację, może zmniejszyć ryzyko demencji. Teraz okazuje się, że pomaga również uchronić się przed cukrzycą.
Kawa chroni przed cukrzycą? [Fot. puhhha - Fotolia.com] Z nowych testów uczonych z Karolinska Institutet w Sztokholmie wynika, że może chronić przed . Jak piszą autorzy, cukrzyca typu 2 jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie, dlatego rośnie zainteresowanie różnymi strategiami opartych na sposobie odżywienia się w celu zapobieżenia rozwojowi choroby.

Naukowcy przeanalizowali 30 badań z udziałem około 1,2 mln. uczestników. Odkryli, że codzienne spożycie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o nawet 30 proc.

Według autorów, odpowiadają za to silne właściwości antyoksydacyjne napoju. Regularne i długotrwałe spożycie kawy może zmniejszyć stres oksydacyjny, który ma związek z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych i chorób nerek, ale także właśnie cukrzycy typu 2.

Dotychczasowe badania wskazują, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko m.in.: kamieni żółciowych, , lub okrężnicy, uszkodzenia wątroby, , , a także .

Wyniki badań są opublikowane w magazynie Nutrition Reviews.

Na podstawie: Coffee consumption and reduced risk of developing type 2 diabetes: a systematic review with meta-analysis

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy