Strona głównaZdrowieKawa a nadciśnienie

Kawa a nadciśnienie

Prawdopodobieństwo konieczności leczenia farmakologicznego w celu kontroli nadciśnienia wydaje się być zwiększone u pijących kawę.
Kawa a nadciśnienie [© claudio - Fotolia.com] Kawa może wpływać na . Z badań wynika, że u serwujących sobie kawę częściej potrzebne jest stosowanie leków w celu kontroli nadciśnienia.

Jednocześnie uczeni zaznaczają, że nie dość jasny jest związek między tym, jak dużo kawy dana osoba pije a zwiększonym ryzykiem nadciśnienia.

Jakkolwiek opisywane badania nie są pierwszymi w tym zakresie, związek pomiędzy piciem kawy a nadciśnieniem pozostaje niezbyt klarowny.
W badaniach przeprowadzonych przez uczonych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Finlandii wzięło udział 24 710 osób w wieku 25-64 lata.

Żaden z uczestników przed rozpoczęciem badania nie leczył farmakologicznie, nie cierpiał na chorobę niedokrwienną serca, ani nie doznał . Badani sami deklarowali ilość wypijanej codziennie .

Stan zdrowia uczestników monitorowano średnio przez 13,2 lat. Podczas tego okresu ponad 2,5 tysiąca osób rozpoczęło farmakologiczne leczenie nadciśnienia.

Ryzyko konieczności terapii medykamentami było wyższe u osób pijących kawę niż u tych, którzy po nią nie sięgali. Najwyższe prawdopodobieństwo konieczności leczenia (wyższe o 29 proc.) dotyczyło ludzi pijących dwie do trzech filiżanek dziennie. Jednak picie ponad ośmiu filiżanek dziennie zwiększało ryzyko o 14 proc., więc ilość serwowanej kawy nie jest wprost proporcjonalna do zwiększenia potrzeby leczenia nadciśnienia.

"Nawet jeśli rozwój nadciśnienia związanego z konsumpcją kawy był stosunkowo niski, może to mieć pewne znaczenie dla zdrowia publicznego, ponieważ kawa jest, poza wodą, najpopularniejszym napojem, a nadciśnienie stanowi poważny problem zdrowotny na świecie", czytamy w raporcie fińskich uczonych.

Wyniki badań opublikowano w American Journal of Clinical Nutrition.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy