Strona głównaZdrowieKava kava - naturalny środek na niepokój

Kava kava - naturalny środek na niepokój

Nazywa sie podobnie jak wypijany ranem napój kofeinowy, ale jest ekstraktem z zupełnie innej rośliny. Kava kava może być pomocna przy zaburzeniach lękowych.
Kava kava - naturalny środek na niepokój [© Heike Rau - Fotolia.com] Australijscy uczeni sądzą, że kava, czyli pieprz metystynowy, może stanowić skuteczny i mniej ryzykowny niż inne środki sposób na złagodzenie .

Pochodząca z wysp zachodniego Pacyfiku kava kava jest składnikiem batoników i koktajli energetycznych oraz innych odżywek i napojów na bazie ziół.

Od 2005 roku kava została zakazana w Europie, ponieważ wykryto rzadkie, niemniej związane z jej stosowaniem, przypadki uszkodzenia wątroby.
Uczeni z Uniwersytetu w Melbourne poprosili 75 pacjentów ze zdiagnozowanym uogólnionym zaburzeniem lękowym (generalised anxiety dis order, GAD) o zażywanie bądź kavy, bądź placebo przez okres ośmiu tygodni.

Uogólnione zaburzenie lękowe uogólnione diagnozuje się, gdy pacjent przez większość czasu bez powodu odczuwa niepokój. U chorych występują jednocześnie fizyczne objawy lęku, takie jak przyspieszone bicie serca, pocenie się, suchość w jamie ustnej. Symptomom tym nie towarzyszy .

Stan ten różni się od posiadania „niespokojnej osobowości", ponieważ bezpośrednio oddziałuje na codzienne obowiązki i nie jest związany z realnymi wydarzeniami. Osobie z GAD trudno jest się skoncentrować na zadaniach, doświadcza zakłócenia snu i permanentnego strachu niezwiązanego z określonym zdarzeniem lub działaniem.

W ramach badań połowie uczestników dwa razy dziennie podawano rozpuszczalny w wodzie ekstrakt z kavy w postaci tabletek. W ciągu pierwszych trzech tygodni przygotowany specyfik zawierał 120mg kawalaktony (składnik czynny w pieprzu metystynowym). Jeśli uczestnicy nie odpowiadali na taką kurację, dawka została podwojona w ciągu kolejnych trzech tygodni.

Na bieżąco także monitorowano funkcje wątroby u pacjentów i u żadnego uczestnika nie odnotowano żadnych istotnych różnic w działaniu tego organu.

Pod koniec badań stwierdzono, że poziom lęku znacznie spadł u wszystkich pacjentów z GAD. Aż 26 proc. pacjentów zażywających ekstrakt niemal zupełnie pozbyło się objawów dolegliwości w porównaniu do zaledwie 6 proc. osób z grupy placebo.

Nie odnotowano żadnych niepożądanych działań kavy. Co więcej, okazało się, że pacjenci stosujący pieprz metystynowy spostrzegli u siebie zwiększenie . Uczeni sądzą jednak, że nie tyle specyfik bezpośrednio na to wpłynął, ile uspokojenie, jakie wywołał - zrelaksowane osoby częściej mają ochotę na seks.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 12:09:20, 30-03-2017 ~gość: 5.172.236.xxx

  Jesli tak dbaja o nasze zdrowie, to dlaczego nie pisza oficjalnie o tym ilu ludzi umarło z winy leków prawidłowo przepisanych i stosowanych na świecie? Tylko w USA jest to ponad 106 tyś rocznie!
 • 10:39:06, 18-05-2019 Paweł Polak

  Kava to dobry naturalny napar. Faktycznie ma działanie podobne do alkoholu jednak jest zdrowa i przede wszystkim nie uzależnia. Ja czasami kupuję i chwalę sobie taki relaks bo naprawdę ma działanie odrestaurowujące. Jak coś to podaję źródło dobrej oryginalnej Kava https://www.kavasklep.com/
 • 22:41:36, 18-06-2019 Wilczek

  Kava ma wiele wspaniałych właściwości. Sama nieraz lubię się jej napić zamiast alkoholu czy kiedy mam stresujący okres w życiu. Na szczęście jest zdrowa i nie uzależnia, a kupuję ją na kavasklep.com
 • 23:17:10, 10-07-2019 kajakaja

  Kava to naprawdę cud natury, ma wiele cudownych właściwości, dzięki niej zaczęłam dobrze sypiać a co najważniejsze budzę się wypoczęta. A o samej kavie dowiedziałam się ze wspaniałego funpage'a https://www.facebook.com/PEACE-DRINK-KAVA-KAVA-314247889290173/
 • 14:44:38, 11-07-2019 milenaa

  Kava ma świetne działanie. Uspokaja, łagodzi nerwy, a do tego wszystkiego jest bezpieczna dla organizmu. Ostatnio sporo o niej czytałam tutaj https://www.facebook.com/PEACE-DRINK-KAVA-KAVA-314247889290173/. Bardzo wiele się można dowiedzieć, polecam poczytać.
 • 21:32:09, 14-08-2019 Kinga11

  Jeśli tylko ktoś szuka czegoś na uspokojenie, to kava jest w tym przypadku najlepsza. Jest zdrowa dla organizmu, nie uzależnia i doskonale łagodzi stres.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • EWST.pl
 • Hospicja.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy