Strona głównaZdrowieKaloryczna bombka świąteczna

Kaloryczna bombka świąteczna

200 g barszczu, 4 pierogi z grzybami, 100g postnej kapusty i kawałek karpia daje w sumie 300 kcal. Biorąc pod uwagę, że jest to 1/3 z 12 potraw na wigilijnym stole, możemy założyć, że podczas tej wieczerzy, z pewnością pochłoniemy magiczną liczbę 1000 kcal.
Zbliża się ten jedyny i niepowtarzalny czas w roku, kiedy każdy będzie mógł z czystym sumieniem pogrzeszyć przy stole. Wszyscy lubimy świąteczne smakołyki przygotowane według tradycyjnych, niezmiennych od pokoleń receptur, jednak nikt nie chce zaczynać Nowego Roku z moralnym kacem obżarstwa.

Karp smażony, pierogi z kapustą i grzybami, czerwony barszcz, biała kiełbasa, pieczony kurczak, piernik na miodzie, czy makowiec to tylko niektóre z wigilijno – świątecznych, polskich przysmaków. Ich różnorodności z całą pewnością mogą pozazdrościć nam inne kraje Europy. Jak wynika z raportu instytutu badawczego ARC Rynek i Opinie Polacy spędzają Boże Narodzenie nadal najbardziej tradycyjnie w Europie. Jednak czy nasze święta nie są przez to dużo bardziej ciężkostrawne, niż te u naszych sąsiadów?

Święta pod względem kulinarnym, to czas niezbyt przyjazny dla osób cierpiących na tzw. choroby cywilizacyjne, w tym cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i otyłość. Z powodu nadwagi cierpi blisko 60 % Polaków, 30 % boryka się z nadciśnieniem tętniczym, a 5 % choruje na cukrzycę. Niestety, choroby te w znacznej mierze wywołane są przez nieprawidłową dietę.

Cukrzycy nie mogą podczas świąt cieszyć się smakiem słodkich pierników, makowców i wigilijnej kutii. Powinni też unikać typowo świątecznych dań, takich jak schab ze śliwką, czy śledzie w śmietanie. Nadciśnieniowcy muszą zapomnieć o tłustych potrawach, zwłaszcza o wieprzowinie, powinni za to sięgać po ryby i świeże warzywa i owoce, zwłaszcza te bogate w potas, który obniża ciśnienie krwi. Osoby z nadwagą, zachowujący rygorystyczną dietę, muszą obejść się smakiem wielu świątecznych, tuczących dań.

Podczas świąt zjadamy dziennie blisko 5 – 6 tysięcy kalorii przekraczając tym samym wskazaną normę przeszło dwukrotnie. Aby uchronić się przed świąteczną nadwagą wskazany jest ruch i racjonalne podejście do przedświątecznych zakupów spożywczych.

Nawet w święta możemy uniknąć wielu problemów żołądkowych i cieszyć się rodzinną i prawdziwie polską bożonarodzeniową atmosferą, wystarczy tylko dokonać rozważnych zakupów przedświątecznych i zachować umiar w jedzeniu. Trzymając się tych złotych zasad, świąteczne obżarstwo będzie nam niestraszne.


Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy