Strona głównaZdrowieJoga poprawia nastrój

Joga poprawia nastrój

Joga może być lepsza niż inne form ćwiczeń, ponieważ nie tylko poprawia fizyczny stan organizmu, ale ma również pozytywny wpływ na nastrój i poziom lęku.
Joga poprawia nastrój [Fot. capifrutta - Fotolia.com]
Potwierdzono związek między ćwiczeniem i podwyższonym poziomem GABA (ważnego neuroprzekaźnika pozytywnie oddziałującego na nastrój) oraz zmniejszonym .

Zestawiono poziomy GABA u osób ćwiczących jogę z tymi, którzy jej nie praktykowali, ale regularnie spacerowali. Co istotne, niski poziom GABA wiąże się z depresją i innymi powszechnymi zaburzeniami lękowymi.

Badacze przez 12 tygodni obserwowali dwie grupy zdrowych osób. Jedna grupa ćwiczyła jogę trzy razy w tygodniu przez godzinę, pozostali taki sam czas poświęcali na spacery. Na początku testów i po trzech miesiącach zmierzono ilość GABA u wszystkich uczestników. Ponadto każdy na bieżąco zdawał relację ze swojego stanu psychicznego.

Ci, którzy ćwiczyli jogę, zgłaszali bardziej znaczący spadek lęku i większą poprawę nastroju niż osoby z grupy spacerującej. „Z biegiem czasu pozytywne zmiany w tych deklaracjach były związane ze wzrostem poziomów GABA" wskazał prof. Chris Streeter z Boston University School of Medicine. Według niego praktykowanie jogi należy uznać za potencjalny element terapii niektórych zaburzeń psychicznych.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, (oznaczająca obniżenie ) jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Dotyczy ponad 260 milionów ludzi na całym świecie.

Na podstawie: New study finds new connection between yoga and mood

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy