Strona głównaZdrowieJesteśmy skazani na prywatną opiekę medyczną?

Jesteśmy skazani na prywatną opiekę medyczną?

Wzrost poziomu życia, postępujące starzenie się społeczeństwa, przystępne ceny ubezpieczenia zdrowotnego oraz niezadowalający dostęp do publicznej służby zdrowia to czynniki wpływające na rozwój sektora prywatnej opieki medycznej w Polsce - podaje raport opracowany przez firmę doradczą Frost & Sullivan. Sprzyja temu również rządowy "Plan B" wsparcia finansowego dla samorządów, które zdecydują się przekształcic podległe im szpitale w spółki, oraz rozwijająca się turystyka medyczna. Główni gracze na rynku - prywatni inwestorzy finansowi - coraz częściej decydują się zainwestować we własne obiekty szpitalne, aby zaspokoić rosnący popyt.
Według szacunków Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, wartość polskiego rynku prywatnej opieki medycznej w 2009 roku wyniosła 12,88 mld PLN (4 mld USD). Po krótkim okresie spowolnienia spowodowanym kryzysem w ubiegłym roku, rynek w roku 2010 znowu dynamicznie się rozwija i może osiągnąć wartość 20 mld PLN w 2014 roku (6,25 mld USD).

W zakres wydatków na prywatną opiekę medyczną wchodzą zarówno ubezpieczenia zdrowotne, jak i leczenie, diagnostyka, rehabilitacja i opieka medyczna oraz tzw. „dowody wdzięczności” dla lekarzy, czyli opłaty mieszczące się w szarej strefie.

- Z prywatnych usług medycznych korzystają do tej pory zazwyczaj mieszkańcy dużych miast, dysponujący dochodem wyższym niż średnia krajowa. Biorąc jednak pod uwagę tempo rozwoju rynku i wzrost dostępności tego typu usług, grupa odbiorców powiększy się wkrótce o kolejne kilkanaście procent - stwierdza Dominika Grzywińska, analityczka z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan.

Obok wzrostu poziomu życia pacjentów, kolejnym z głownych trendów napędzających rozwój rynku jest duża popularność Polski jako kraju turystyki medycznej. Oprócz rozwijania bazy medycznej w odpowiedzi na rosnący popyt, coraz więcej firm oferuje specjalnie przygotowywane oferty dla zaspokojenia specyficznych potrzeb pacjentów z innych krajów.

- Dynamiczny rozwój rynku sprawia, że główni gracze coraz częściej i inwestują we własne szpitale. Są to nowoczesne, świetnie wyposażone placówki, oferujące jednak głównie najbardziej dochodowe usługi, takie jak chirurgia jednego dnia, medycyna estetyczna czy ginekologia, gdzie długie przebywanie pacjenta na oddziale nie jest konieczne - dodaje Dominika Grzywińska.

Istotnym trendem na rynku jest również wzrost popularności abonamentów korporacyjnych, czyli pakietów usług w prywatnych przychodniach wykupowanych przez firmy dla pracowników w ramach tak zwanych „świadczeń dodatkowych”. Ponadto, również tradycyjni ubezpieczyciele coraz częściej poszerzają swoje portfolio o produkty związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. Z danych prywatnych świadczeniodawców oraz ubezpieczycieli wynika, iż z tego rodzaju pakietów w 2009 roku skorzystało około 1,5 miliona Polaków, a z polis ubezpieczeniowych – kolejne 400 tysięcy.

www.frost.com

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy