Strona głównaZdrowieJesienne skarby z polskiego sadu - jabłka

Jesienne skarby z polskiego sadu - jabłka

Nadeszła jesień, a wraz z nią sezon na jabłka. Można je jeść na surowo, dodawać do różnych potraw lub zrobić z nich konfitury. Mają wiele zastosowań w kuchni, a wszystko dzięki cenionym właściwościom smakowym i zapachowym. Są smaczne i cechują się silnym potencjałem prozdrowotnym, dlatego często królują jesienną porą na polskich stołach.
Jesienne skarby z polskiego sadu - jabłka Istnieje ponad 10 tysięcy odmian jabłek. Różnią się walorami smakowymi, kruchością i wielkością. W naszym kraju do najpopularniejszych należą: lobo, delikates, spartan, jonagold, koksa pomarańczowa, ligol, rubin, gala, golden delicious, idared , mekintosz, antonówka, reneta.

Prozdrowotne właściwości jabłek

W greckiej i rzymskiej mitologii jabłka stanowiły symbol miłości i piękna. Nie bez powodu. Jabłka zawierają witaminy, wartościowe minerały i związki organiczne. Już jedno jabłko zjadane dziennie można poprawić ogólny stan zdrowia.

W jabłkach znajdują się witaminy A, B i C, a także magnez, cynk, miedź, krzem, beta-karoten, a także pektyny (rodzaj błonnika). Owoce zawierają też kwercetynę - silny przeciwutleniacz. Dzięki temu jabłka mają ważny wpływ na stan zdrowia. Pomagają uszczelniać naczynia krwionośne i zapobiegają osadzaniu się cholesterolu. W efekcie zapobiegają rozwojowi miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

Antyutleniacze są szczególnie ważne, ponieważ wolne rodniki atakują DNA i zmieniają jego kod powodując powstawanie nowotworów, tj. mnożących się bez planu zmutowanych komórek. Atakują także białka we wszystkich komórkach powodując gwałtowne starzenie się całego organizmu.

Składniki jabłek odpowiadają też za zmniejszenie ryzyka udaru, raka prostaty, cukrzycy typu II i astmy. Ponadto zapobiegają infekcjom i pomagają pozbyć się wszelkich toksyn z organizmu. Nie bez znaczenia jest też kolor owoców, dana barwa odpowiada za określone właściwości zdrowotne. Zielone jabłka są polecane w celu wzmocnienia kości i zębów, mają dobry wpływ na dobry wzrok oraz działają antynowotworowo. Żółte owoce mają wpływ na powstrzymywanie rozwoju chorób serca, oczu i pomagają w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Ponadto obniżają ryzyko niektórych rodzajów nowotworów. Czerwone owoce są dobre dla poprawy zdrowia serca i dobrej pamięci. Zmniejszają ryzyko zachorowania na określone formy raka i pomagają zachować zdrowie układu moczowego.

Jabłka w pielęgnacji ciała

Jabłka posiadają polifenole chroniące organizm przed niszczącym wpływem wolnych rodników, owoce mają więc wpływ na powstrzymywanie procesu starzenia się. Poza tym jabłka stanowią źródło krzemu, który ma wpływ na dobry wygląd włosów, paznokci i skóry.

Owoce są szeroko rekomendowane przez dietetyków, bowiem dzięki pektynom regulują procesy trawienne, a jednocześnie zmniejszają apetyt i łaknienie pomagając utrzymać zgrabną sylwetkę. Pektyny odznaczają się właściwościami pęcznienia w żołądku, co powoduje, że pokarm zwiększa swoją objętość i daje uczucie sytości.

Jabłka w kuchni

W rodzimej kuchni jabłka są składnikiem rozmaitych potraw. Poza tym, że stanowią drugie śniadanie lub przekąskę i je się je często na surowo. Poza tym jabłek używa się jako dodatek do mięs, surówek i bigosów, dodawane są też do dań na słodko, np. ryżu zapiekanego z jabłkami albo racuchów. Poza tym z jabłek robi się konfitury, a najpopularniejszym ciastem z jabłkami jest szarlotka.

Zobacz przepisy na w Senior.pl.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy