Strona głównaZdrowieJesienne bóle mięśni i stawów

Jesienne bóle mięśni i stawów

Jesienią częściej niż w innych porach roku bolą nas mięśnie i stawy. Na bóle różnego pochodzenia skarży się ponad połowa Polaków, głównie starszych. Głównymi przyczynami pojawiających się w starszym wieku dolegliwości bólowych są choroby przewlekłe: choroba reumatyczna, zmiany zwyrodnieniowe stawów, znaczna nadwaga czy osteoporoza, ale także grypa, przeziębienie, zwichnięcia, stłuczenia i przeciążenie.
Leczenie bólu zależy od choroby podstawowej i często wymaga podawania leków w formie doustnej, czasem w zastrzykach. W wielu przypadkach pomagają również stosowane miejscowo maści, żele i plastry zawierające substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozgrzewające. Bardzo pomocne – zwłaszcza w łagodzeniu bólu spowodowanego zmianami zwyrodnieniowymi - są zabiegi rehabilitacyjne, ciepłe kąpiele i odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne.

Osoby starsze często skarżą się na bóle pleców, które są efektem niskiej aktywności fizycznej, a przy tym zbyt dużej wagi. W takim wypadku leczenie powinno być wspomagane gimnastyką i stosowaniem odpowiedniej diety. Jeśli chcemy należycie zadbać o sprawność pleców, powinniśmy dużo spacerować, jeździć na rowerze oraz pływać (zwłaszcza na plecach).

Jesienią i zimą cierpimy również na bóle przeciążeniowe mięśniowo – stawowe spowodowane pozostawaniem przez dłuższy czas w nieprawidłowej pozycji (np. przed komputerem czy telewizorem). Dzieje się tak, kiedy głowę utrzymujemy nadmiernie wysuniętą ku przodowi w odniesieniu do klatki piersiowej, co przeciąża kręgosłup. Zaburzenia przeciążeniowe są szczególnie niebezpieczne, bo rozwijają się powoli i łagodnie, co sprawia, że się do nich przyzwyczajamy.

Dopiero po pewnym czasie pojawiają się dokuczliwy ból, który może dotyczyć tkanki mięśniowej, stawów międzykręgowych, dysku czy też tkanki nerwowej. Przyczyną powstawania bólów przeciążeniowych może być także leżenie w niewłaściwej pozycji, wychłodzenie organizmu czy naciągnięcie mięśni podczas gwałtownego ruchu.

Jak możemy zapobiegać pojawieniu się bólu? Czasem wystarczy zmiana pozycji, bo na przykład siedząc (a właściwie półleżąc) w fotelu, powodujemy przykurcz mięśni grupy kulszowo – goleniowej, a siedząc z nogą założoną na nogę - przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Nawet leżenie na boku z głową podpartą dłonią także wywołuje obciążenia i bóle szyi i ramion.

Kiedy siedzimy przed komputerem pamiętajmy, aby monitor znajdował się na wprost głowy, a klawiatura na blacie biurka tak, aby całe przedramienia spoczywały również na blacie. Jeśli klawiatura jest wysuwana spod blatu, łokcie powinniśmy opierać na podłokietnikach krzesła.

Samo krzesło powinno być niezbyt głębokie, by nie powodowało nadmiernego wygięcia kręgosłupa. Siedzisko nie powinno znajdować się zbyt nisko – kolana nie powinny znajdować się wyżej niż biodra. Krzesła nie powinniśmy odsuwać za daleko od blatu, bo wtedy odruchowo pochylamy się do przodu. Podczas pracy koniecznie róbmy sobie przerwy na rozluźnienie mięśni.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:43:24, 08-10-2008 wiszymanska

    Artykuł na czasie.Sama mam dolegliwości stawowe(ból w biodrze).Jeżdżę dużo na rowerze.chodzę dużo po lesie zbierając grzyby i tak nie myślę o bólu.A jak mi więcej dokucza ,to biorę środki przeciwbólowe i jakoś cierpliwie wszystko znoszę.Myślę ,że okres jesieni szybko minie jak i zimy i znów przyjdzie upragnione ciepełko.Trzeba żyć z nadzieją poprawy.Tego wszystkiego życzę seniorom-Wiesława.
    ... zobacz więcej
  • 08:40:30, 05-01-2010 janusz1956

    hm... witam w klubie ... mnie także niestety dopadły bóle stawowo - mięsniowe ale oprócz lekó polecam dbanie o siebie ... teraz ja w temp. -10 bez kalesonów ani rusz :-)))
  • 09:44:33, 11-01-2010 rooster78

    ja mam podobne dolegliowści wychodzi uprawianie sportu w młodości koszykówka - ale lekarz polecił mi apo napro ja biorę dawkę250 mg pomaga i także w portfelu nie zostawia spustoszenia.
  • 22:50:01, 25-02-2012 ~gość: 89.76.127.xxx

    Polecam urządzenie przeciwbólowe PUP. Stosuję od kilku miesięcy i jest znakomite na bóle. Przeczytałem artykuł w prasie i zamówiłem sobie to urządzenie. Jestem bardzo zadowolony z działania. Pytałem nawet rehabilitanta czy ta metoda tens jest dobra i potwierdził, że to bardzo dobre urządzenie na wszelkiego rodzaju bóle. Jak ktoś jeszcze nie zna to polecam. Pozdrawiam
  • 15:43:33, 27-02-2012 dzienek12

    Pomocna przy bolach mięśni i stawów jest też bielizna korygująca. Jest ona mocno ściągająca przez co podtrzymuje szkielet i mięśnie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy