Strona głównaZdrowieJesienna i wiosenna zmiana czasu a problemy ze snem

Jesienna i wiosenna zmiana czasu a problemy ze snem

Jak sypiasz? Badania pokazują, że przejście z czasu zimowego na czas letni wiąże się z krótkim nasileniem zaburzeń snu, takich jak trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, co nie ma miejsca po zmianie czasu z letniego na zimowy. Okazuje się, że niewielkiej zmianie podlega ilość snu w zależności od pory roku.
Jesienna i wiosenna zmiana czasu a problemy ze snem [fot. Rudy and Peter Skitterians from Pixabay]
- Sen odgrywa podstawową rolę w zachowaniu dobrego zdrowia, nastroju, funkcji poznawczych, wydajności pracy i aktywności społecznej, a wpływa na niego m. in. rytm dobowy, czyli wewnętrzny zegar regulujący procesy organizmu - mówi Ron B. Postuma, z Uniwersytetu McGill w Montrealu. - Dobra wiadomość jest taka, że , które zaobserwowaliśmy po zmianie czasu na letni, były relatywnie krótkie i trwały do około dwóch tygodni - dodaje Postuma.

Ponad 30 tysięcy osób w wieku 45 - 85 lat wypełniło kwestionariusz dotyczący długości i zadowolenia ze snu, zdolności do zasypiania, zdolności do utrzymania snu oraz nadmiernej senności w ciągu dnia.

W przypadku jesiennej okazało się, że osoby, które wypełniły ankietę tydzień po zmianie, miały o 34 proc. zwiększone ryzyko niezadowolenia ze snu. Poza tym w związku z tą „dodatkową" godziną deklarowano dwukrotnie wyższe ryzyko trudności z zasypianiem, o 64 proc. wyższe ryzyko trudności z utrzymaniem snu i dwukrotny wzrost prawdopodobieństwa nadmiernej w godzinach czuwania.

W przypadku przejścia na czas letni na wiosnę kwestionariusze wypełniane tydzień wcześniej i tydzień później nie pokazały żadnej różnicy w problemach ze snem. Niemniej, tydzień po zmianie czas snu skrócił się o średnio 9 minut.

- Poprzednie badania powiązały zmiany czasu z wyższymi wskaźnikami wypadków, a także zwiększonym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca. Potrzebne są dalsze testy, które pozwolą określić wpływ przejścia na czas zimowy i letni szczególnie u osób mieszkających na obszarach o odmiennej ekspozycji na światło i różnej długości sezonach - mówi Postuma.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy