Strona głównaZdrowieJedz jabłka, możesz uniknąć wizyty u kardiologa

Jedz jabłka, możesz uniknąć wizyty u kardiologa

Codzienne jedzenie jabłek pomaga zachować zdrowie naczyń krwionośnych.
Jedz jabłka, możesz uniknąć wizyty u kardiologa [fot.  S. Hermann & F. Richter z Pixabay]
W badaniu z udziałem ludzi w średnim wieku (40-60 lat) odkryto, że jedzenie już jednego dziennie przez cztery tygodnie obniżyło o 40 procent we krwi ilość substancji związanej z twardnieniem tętnic. Zażywanie suplementów z polifenolami (przeciwutleniaczami) występującymi w jabłkach dało podobny efekt.

Okazało się, że jabłka jabłka obniżyły poziom utlenionego LDL we krwi, czyli lipoprotein o niskiej gęstości, inaczej „złego" . Gdy cholesterol LDL wchodzi w interakcje z wolnymi rodnikami i zostaje uteniony, ryzyko wywołanych nim stanów zapalnych i uszkodzenia tkanek jest znacznie wyższe.

„Kiedy LDL ulega utlenieniu, zyskuje postać, która skutkuje miażdżycą tętnic", wjaśnia prof. Robert DiSilvestro z Ohio State University. Codzienne sięganie po jabłka było znacznie bardziej skutecze w obniżaniu utlenionego LDL niż inne źródła przeciwutleniacze, w tym kurkumina, i ekstrakt z .

Uczeni sądzili, że polifenole z jabłek mają tu największy wpływ, dlatego też zbadano skuteczność suplementów z zwartością tych związków. Rzeczywiście, ich przyjmowanie dało mierzalny efekt, nie był on jednak tak silny ten osiągany dzięki jedzeniu całych owoców. Być może w jabłkach zawarte są także inne substancje, które mogą przyczynić się do osłabiania niekorzystnego działania LDL lub też te najważniejsze bioaktywne związki lepiej wchłaniają się, gdy są spożywane wraz z całymi owocami.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Functional Foods.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy