Strona głównaZdrowieJedna bezsenna noc ma kilkudniowe działanie... antydepresyjne

Jedna bezsenna noc ma kilkudniowe działanie... antydepresyjne

Większość ludzi, którzy zarwali całą noc, doskonale zna to uczucie zmęczenia i napięcia. Niemniej, choć ciało jest fizycznie wyczerpane, mózg czuje się szczęśliwy i mamy "zawroty głowy".
Jedna bezsenna noc ma kilkudniowe działanie... antydepresyjne [fot. Florian Kurz from Pixabay]
Odkryto, że nieprzespanie jednej nocy powoduje taki efekt przypominający upojenie. W eksperymencie wywołano łagodną i ostrą deprywację snu u myszy, a następnie zbadano ich zachowania i aktywność mózgu. Nie tylko wzrosło wydzielanie dopaminy, ale także zwiększyła się plastyczność synaptyczna - dosłownie przebudowując mózg, aby zwierzęta mogły utrzymać dobry przez kilka następnych dni.

Takie ustalenia pomagają lepiej zrozumieć naturalne zmiany stanów nastroju, a także skutki szybko działających leków przeciwdepresyjnych (takich jak ketamina).

- Przewlekłe są dobrze zbadane, podobnie jak ich szkodliwe skutki. Jednak jedna „zarwana" noc jest mniej zrozumiała. Odkryliśmy, że utrata snu wywołuje silne działanie przeciwdepresyjne i przebudowuje mózg. Okazuje się, że coś takiego, jak nieprzespanie nocy, może istotnie zmienić mózg w ciągu zaledwie kilku godzin - mówi prof. Yevgenia Kozorovitskiy, autorka badań.

Oznaki niedoboru snu

Zaburzenia są powiązane ze zmienionymi stanami psychicznymi i zachowaniami. Na przykład, zmiany we wzorcach snu i rytmu dobowego u pacjentów mogą wywołać manię lub powstrzymać .

Opracowano eksperyment, w ramach którego pozbawiono snu myszy, które nie miały genetycznych predyspozycji związanych z zaburzeniami. Po nieprzespanej nocy zachowanie gryzoni stało się bardziej agresywne, nadpobudliwe i hiperseksualne w porównaniu z grupą kontrolną, która mogła normalnie spać.

Zmierzono równocześnie aktywność neuronów dopaminy, które są odpowiedzialne za reakcję mózgu na nagrodę. Jak się okazało, aktywność ich była wyższa podczas krótkiego okresu utraty snu.

Wyspecjalizowany sygnał


W trzech obszarach mózgu (korze przedczołowej, jądrze półleżącym i podwzgórzu) odnotowane zmiany w poziomie wydzielanej dopaminy. Za działanie przeciwdepresyjne jednak najsilniej odpowiadała przyśrodkowa kora przedczołowej. Z kolei jądro półleżące i podwzgórze wydawały się być najbardziej zaangażowane w zachowania związane z nadpobudliwością.

- Oznacza to, że kora przedczołowa jest istotnym obszarem w działaniu leczniczym. Okazuje się też, że neurony dopaminy odgrywają w mózgu bardzo ważne, ale bardzo różne role - wyjaśnia prof. Kozorovitskiy.

Zwiększona neuroplastyczność

Mimo, że większość zachowań (takich jak nadpobudliwość i wzmożona aktywność seksualna) zniknęła w ciągu kilku godzin po pozbawieniu gryzoni snu, działanie przeciwdepresyjne utrzymywało się przez kilka dni. Wydaje się więc, że plastyczność synaptyczna w korze przedczołowej może być zwiększona w efekcie braku odpoczynku.

Mechanizm pomagający uniknąć drapieżników?

Chociaż badacze nie do końca rozumieją, dlaczego brak snu powoduje taki efekt w mózgu, według prof. Kozorovitskiy w grę może wchodzić ewolucja.

- Oczywiste jest, że jednonocny brak snu w jakiś sposób aktywuje organizm. Można sobie wyobrazić, że obecność drapieżnika czy innego niebezpieczeństwa wymaga stosunkowo wysokiej funkcjonalności z możliwością opóźniania snu. Jeśli niedobory snu występują ciągle, skutki są szkodliwe. Jednak korzystne może być zachowanie intensywnej czujności przez pewien czas - wyjaśnia prof. Kozorovitskiy.

Równocześnie eksperci ostrzegają, aby nie udawać się na całonocne imprezy, aby poprawić kiepski nastrój. - Działanie przeciwdepresyjne jest przemijające i wiemy, jak ważny jest dobry sen. Lepiej będzie, jeśli pójdziesz na siłownię lub spacer. Nasze ustalenia mogą po prostu pomóc dobrać odpowiedni - wyjaśnia prof. Kozorovitskiy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy