Strona głównaZdrowieJeden na 20 nowotworów jest spowodowanych cukrzycą lub otyłością

Jeden na 20 nowotworów jest spowodowanych cukrzycą lub otyłością

Ponad jeden na 20 nowotworów na całym świecie jest wywoływany obecnością cukrzycy i wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI).
Jeden na 20 nowotworów jest spowodowanych cukrzycą lub otyłością [Fot. staras - Fotolia.com] Jak obliczyli uczeni z Washington University School of Medicine w St. Louis, w 2012 roku prawie 6 proc. nowotworów, czyli niemal 800 tysięcy przypadków na całym świecie, rozwinęło się w wyniku cukrzycy typu 2 i nadwagi lub otyłości. Jednocześnie ustalono, że otyłość odpowiada za prawie dwa razy więcej przypadków tej choroby niż .

Autorzy podkreślili, że dotychczas dość dobrze znana była rola nadmiernej masy w ryzyku rozwoju nowotworu, ale wpływ cukrzycy nie został odpowiednio zbadany. Teraz pokazano, że cukrzyca, sama lub w połączeniu z nadwagą, jest odpowiedzialna za setki tysięcy przypadków raka rocznie na całym świecie. Dokładniej rzecz ujmując, otyłość stanowiła przczynę 4 proc. wszystkich nowotworów, a cukrzyca 2 proc.

Według ekspertów, jeśli globalne wskaźniki cukrzycy i będą nadal rosły, do 2035 roku ilość przypadków nowotworów przypisywany tym czynnikom wzrośnie o ponad 30 proc. u kobiet i o 20 proc. u mężczyzn.

Większość przypadków zachorowań na raka spowodowanych cukrzycą i otyłością dotyczyło zamożnych krajów zachodnich, a w dalszej kolejności krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

W przeszłości to palenie papierosów zdecydowanie było głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka, ale teraz pracownicy służby zdrowia powinni mieć świadomość, że pacjenci z cukrzycą lub nadwagą również mają zwiększone ryzyko , oceniają badacze.

Szacuje się, że na całym świecie na cukrzycę choruje 422 miliony ludzi dorosłych, a ponad 2 miliardy ma nadwagę lub cierpi na otyłość.

Wyniki badań zostały opublikowane w The Lancet Diabetes & Endocrinology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy