Strona głównaZdrowieJak zapewnić sobie dobry sen

Jak zapewnić sobie dobry sen

Jedna trzecią naszego życia spędzamy w łóżku. Warto więc zastanowić się nad jakością tego czasu. Według Sleep Council, większość z nas nie śpi dostatecznie głęboko w dojrzałym wieku, a odczuwanie różnych dolegliwości związanych z wiekiem potęguje dyskomfort. Łóżko staje się więc tym ważniejszym czynnikiem jakości naszego wypoczynku.
Jak zapewnić sobie dobry sen [© Harry HU - Fotolia.com] Eksperci radzą zadać sobie 10 poniższych pytań, aby dowiedzieć się, jak „sprawuje" się nasze łóżko podczas snu:
Czy twoje łóżko ma ponad 10 lat?
 1. Budzisz się czasem z bólem karku, szyi lub pleców?
 2. Czy podczas leżenia czujesz sprężyny lub, bądź wybrzuszenia?
 3. Czy powłoka materaca jest rozdarta, bądź zaplamiona?
 4. Kiedy przewracasz się na bok, łóżko skrzypi lub trzeszczy?
 5. Czy ty i twój partner w sposób niezamierzony staracie przekręcić na swoje połowy?
 6. Czy łóżko nie jest za małe, by umożliwić spokojny sen?
 7. Czy podstawa jest nierówna i ugina się?
 8. Czy nogi lub kółka łóżka są zużyte?
 9. Czy był(a)byś zażenowany/a, gdyby sąsiad zobaczył twoje łóżko bez przykrycia?

Jeśli odpowiedź na pięć lub więcej pytań brzmi „tak", eksperci Sleep Council radzą: jak najszybciej kup nowe łóżko. Polecają jego zmianę co osiem do dziesięciu lat. Oto, co rekomendują, przy zakupie nowego mebla do spania:
 • Idź do dobrego sklepu z szerokim asortymentem i wypróbuj kilka łóżek. Choć na chwilę przysiądź na nich lub połóż się, aby sprawdzić ich komfort.
 • Poszukaj łóżka o mocnej podstawie, która pozwoli utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Jednocześnie warto, by była owinięta taką ilością warstw, żeby stanowiła miękką, komfortową powierzchnię do spania.
 • Niech nie kuszą cię materace ortopedyczne (chyba, że takowy zalecił lekarz), mogą być dla ciebie za twarde. Osoby starsze często doświadczają problemów z plecami, ale i mają wrażliwe stawy.
 • Idealny materac powinien dostosowywać się do kształtu ciała, ale i utrzymywać odpowiednią pozycję kręgosłupa podczas snu. Przewrócenie się na drugi bok nie powinno sprawiać trudności.
 • Wybierz wysokie łóżko. Łatwiej będzie się na nim kłaść i wstawać z niego.
 • Jeśli masz takie możliwości, wybierz duże łóżko. Jednoosobowe powinny mieć szerokość co najmniej 90 cm, zaś dwuosobowe - 150 cm. Poza tym, materac dla dorosłego człowieka powinien być dłuższy o 20cm od jego wzrostu.
Jak sobie radzić

Jeśli budzisz się z różnymi dolegliwościami, oto kilka wskazówek:
 • Twardy materac nie jest najlepszym wyborem, ponieważ może powodować ból w miejscach nacisku, takich jak biodra i plecy. Zbyt miękki też nie jest polecany - może ograniczyć ruch i nasilać ból pleców.
 • Aby sprawdzić, czy podparcie materaca jest odpowiednie, połóż się na plecach i wsuń rękę między materac powinno łatwo dać się ją wsunąć, ale i czuć jednocześnie kontakt pozostałej części pleców z materacem. Zbyt duża przerwa oznacza, że materac jest za twardy, zbyt mała - jest za miękki.
 • Śpij na boku lub plecach. Unikaj snu na brzuchu, to wymaga bowiem przekręcenia głowy i może prowadzić do problemów z karkiem.
 • Nie przesadź z ilością poduszek - mogą powodować ból karku.
 • Ból pleców i karku to znany „wyzwalacz" dolegliwości migrenowych. Jeśli regularnie budzisz się z poczuciem, że zbliża się atak migrenowy, być może winowajcą jest łóżko.
 • Poeksperymentuj z poduszkami, być może ortopedyczna poduszka pomoże ci pozbyć się bólu karku.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 22:49:57, 30-05-2010 agnieszka3

  Ja wiem jedno ,dobry sen jest wtedy gdy jesteśmy spokojni,rozluźnieni i do tego po dobrym spacerze lub biegu.Ludzie z pasją nie mają problemu ze snem http://www.accu-chek.pl/pl/
 • 22:57:13, 30-05-2010 jasinek123

  JA mam dobrą propozycje na dobry sen
  kładziesz się o 23 zasypiasz i do 7 wystarczy
  to takie proste!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • EWST.pl
 • Hospicja.pl
 • Umierać po ludzku
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Oferty pracy