Strona głównaZdrowieJak zapewnić sobie dłuższe życie cz. II

Jak zapewnić sobie dłuższe życie cz. II

Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
  • Zmierz ciśnienie krwi
© Nevermore - Fotolia.comNadciśnienie dotyczy jednej na cztery dorosłe osoby na całym świecie i prowadzi do zawałów serca, udarów mózgu oraz uszkodzenia nerek. Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Minnesocie w Minneapolis, wykazały, że produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy i mleko pomogły zapobiec nadciśnieniu, a czerwone i przetworzone mięso odgrywa pewną rolę w zwiększaniu ryzyka dolegliwości. Ponadto badania wykazały, że osoby najmniej narażone na nadciśnienie paliły mniej, piły mniej alkoholu, częściej zażywały witaminy, były bardziej aktywne fizycznie oraz miały niższe stężenia we krwi insuliny, glukozy oraz trójglicerydów.
  • Zakaz palenia papierosów...
© Anyka - Fotolia.com...ciągle obowiązuje. Płytki tłuszczu gromadzą się w tętnicach uszkodzonych przez dym papierosowy. Złogi tłuszczu sprawiają, że tętnice są węższe, co ogranicza przepływ krwi i zwiększa poziom fibrynogenu zwiększającego ryzyko skrzepu i zablokowania zwężonych tętnic. Palenie przyczynia się do niszczenia tzw. „dobrego cholesterolu", tj. HDL (lipoprotein o wysokiej gęstości), który pomaga usuwać „zły cholesterol" z krwi i bierze udział w wymianie tlenu i dwutlenku węgla.
  • Śmiej się do rozpuku
© Nejron Photo - Fotolia.comOglądaj swoje ulubione komedie na DVD tak często, jak to możliwe. Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Maryland wykazały, że przepływ krwi wzrósł o 22 procent podczas oglądania komedii i spadł o 35 procent w czasie oglądania trudnego filmu. Poprawa przepływu krwi ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania funkcji układu krążenia w celu zapobieżenia atakom serca i udarom mózgu. Jako działanie profilaktyczne lekarze z Uniwersytetu w Maryland rekomendują trzydzieści minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu i 15 minut śmiechu na co dzień.
  • In aqua sanitas
© Jacek Chabraszewski - Fotolia.comWraz z wiekiem mechanizm pragnienia może ulegać osłabieniu: nie odczuwa się pragnienia tak silnie, więc nie pije się tyle, ile rekomendują eksperci. W jednym z badań z udziałem osób starszych wykazano, że u 10 procent uczestników zanotowano łagodne odwodnienie. Główne objawy odwodnienia, na które należy zwrócić uwagę, to ciemny mocz o silnym zapachu, suchość w ustach, bóle głowy i brak energii. Odwodnienie może mieć wpływ na czynność nerek i ciśnienie krwi, co prowadzi do zawrotów głowy. Może także powodować zakrzepy, zaparcia i mętlik w głowie, warto więc upewnić się, że wypija się odpowiednie ilości wody.
  • Umysł potrzebuje wytchnienia
© Kati Molin - Fotolia.comMedytacja naprawdę działa, zaledwie 15 minut dziennie oddziałuje na funkcjonowanie umysłu. Nikt nie jest pewien dlaczego, ale wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin skany mózgów osób, które medytowały, sugerują, że taka aktywność może pobudzać „spokojniejsze" obszary mózgu w korze czołowej przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności ciała migdałowatego, które ma wpływ na odczuwanie strachu.
  • Przygarnij psa
© masashi09 - Fotolia.comlub kota, bądź też jakieś inne zwierze. Z kilku badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat wynika, że posiadacze zwierząt mają niższe ciśnienie krwi, doświadczają mniej stresu, rzadziej składają wizytę lekarzom. Zwierzęta zmniejszają też lęk u osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Niedawna analiza opublikowana w British Medical Journal potwierdza, że zwierzę może „zaoferować" realne korzyści szczególnie osobom starszym pomagając im wyjść z poważnych chorób. Okazało się, że właściciele zwierząt domowych są szczęśliwsi, zdrowsi i lepiej przystosowani. Posiadacze pupilów mają większe poczucie własnej wartości, są sprawniejsi fizycznie, rzadziej czują się samotni, rzadziej też odczuwają strach.
  • Gorącego czaju łyk
© Talya - Fotolia.comPicie trzech do czterech filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, a także może mieć korzystny wpływ na nastrój, zdolności poznawcze, zdrowie kości. Poza tym wpływa na zapobieganie rozwojowi płytki nazębnej. Herbata może również wzmocnić organizm w walce z niektórymi nowotworami, w tym rakiem jelita grubego i rakiem prostaty. Za prozdrowotne właściwości herbaty odpowiadają antyoksydacyjne składniki, takie jak polifenole i katechiny, które neutralizują wolne rodniki powodujące uszkodzenia komórek.

Zomacz też:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:24:57, 12-11-2011 ~gość: 83.21.210.xxx

    OK. Wszystkie warunki na dłuższe życie spełniam. Mam nawet zwierzę.
    Tylko z tym śmiechem gorzej. Jakoś nie mam z czego się śmiać

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy