Strona głównaZdrowieJak zaoszczędzić na dentyście?

Jak zaoszczędzić na dentyście?

Obecna sytuacja gospodarcza zmusza Polaków do szukania oszczędności na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest rezygnacja z regularnych kontroli stomatologicznych. O tym, jak nie wyjść na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle, radzi dr Roman Borczyk z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.
Pomimo rosnącej świadomości Polaków odnośnie profilaktyki w kwestii uzębienia, to nadal daleko nam do przedstawicieli krajów zachodnich. Jedynie 5% Polaków umawia się obecnie na wizyty do stomatologów w celu kontroli zębów. Najczęściej do odwiedzenia dentysty zmusza nas ból bądź złamanie zęba. Zniechęca natomiast natłok codziennych zajęć oraz względy finansowe. Do rezygnacji z systematycznego badania stanu jamy ustnej przyczynia się też przekonanie, że nie musimy kontrolować, bo nie miewamy problemów z zębami. Wielu obowiązek ten do terminarza zajęć wpisuje dopiero wówczas, gdy zaczyna się stan zapalny lub ból. Takie podejście zazwyczaj prowadzi do większych problemów i wydatków niż może się wstępnie wydawać.

Najczęściej kontrolują zęby osoby zdyscyplinowane, ale też te, które doświadczyły już większych problemów z zębami z powodu swoich zaniedbań. Teraz poprzez systematyczne wizyty chcą nie tylko uniknąć bólu, ale też dodatkowych wydatków związanych z leczeniem, co w obecnej sytuacji finansowej wielu Polaków ma zasadnicze znaczenie.

- Niestety Polacy nadal wierzą, że kontrola dentystyczna to tylko zbędny wydatek. Tymczasem regularne kontrole kosztują nas dużo mniej niż późniejsze leczenie chorych zębów. Jeśli wcześniej zdiagnozujemy problem i odpowiednio zareagujemy, to na wczesnym etapie leczenie jest nie tylko bezbolesne, ale też mniej uciążliwe dla portfela – przekonuje dr Roman Borczyk z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Choć w ciągu ostatnich 5 lat liczba osób zgłaszających się do kontroli stomatologicznych wzrosła, nadal nie można powiedzieć o wyraźnej tendencji w tym zakresie. Częściej na fotelu w gabinecie dentystycznym zasiadają kobiety z obawy przed utratą zębów i w trosce o ładny wygląd. Mężczyźni rzadziej, a jeśli już to najczęściej wtedy, gdy pojawia się poważniejszy problem. Częstymi gośćmi gabinetów dentystycznych są matki z małymi dziećmi do 3 lat z tzw. „próchnicą butelkową”. Rzadko badane są zęby dzieci w wieku szkolnym.

Jak dbamy, tak mamy!

Badania kontrolne to nie tylko otwarcie ust na fotelu dentystycznym i zerknięcie do środka. Obecnie wykonuje się badanie laserem diagnostycznym oraz cyfrowe zdjęcie panoramiczne, jeśli pacjent aktualnego nie posiada. Co pół roku powinno usuwać się osad, z którego powstaje kamień nazębny. Jest to bardzo ważne, gdyż zaniedbanie tego pozornie mało ważnego zabiegu prowadzi do powstawania paradontozy, która z kolei nieleczona może doprowadzić do wypadania zębów.

- Jeśli zależy nam nie tylko na białym, ale przede wszystkim pełnym uśmiechu to pamiętajmy o regularnym usuwaniu osadu z płytki nazębnej – ostrzega stomatolog Roman Borczyk.

Jak często należy kontrolować zęby u dentysty? Radzi dr Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii estetycznej:
  • u pacjentów z implantami zalecamy kontrole co 6 miesięcy,
  • kontrole co pół roku zalecamy także pacjentom z dużą skłonnością do próchnicy i ubytków,
  • po leczeniu tzw. kanałowym, czyli endodontycznym kontrola powinna być po 6 tygodniach,
  • po zabiegach chirurgicznych na drugi dzień.
  • u dzieci zaleca się, aby pierwsza wizyta odbyła się zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków.

Tagi: dentysta, zęby

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:27:09, 20-03-2011 ~gość: 83.27.158.xxx

    "- Jeśli zależy nam nie tylko na białym, ale przede wszystkim pełnym uśmiechu to pamiętajmy o regularnym usuwaniu osadu z płytki nazębnej – ostrzega stomatolog Roman Borczyk." - i zapomina dodać że takie czyszczenie to jakieś 150 złotych. Zdjęcie rentgenowskie i badanie laserkiem też dodatkowo kosztuje. I gdzie tu oszczędność? Ja dbam o zęby i chodzę się kontrolować bo nie wyobrażam sobie że będę miała ubytki, ale kosztuje mnie to na pewno więcej niż raz na kilka lat rwanie i wstawienie nowego by kosztowało.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy