Strona głównaZdrowieJak zanieczyszczenie powietrza zaburza pracę mózgu

Jak zanieczyszczenie powietrza zaburza pracę mózgu

Już dwie godziny przebywania w miejscu, w którym unoszą się spaliny z silników Diesla, powoduje zmniejszenie funkcjonalnej łączności mózgu.
Jak zanieczyszczenie powietrza zaburza pracę mózgu [fot. Maruf Rahman from Pixabay]
W ramach eksperymentu w warunkach laboratoryjnych 25 zdrowych osób narażono na działanie spalin z silników Diesla i przefiltrowanego powietrza. Aktywność mózgu mierzono przed i po każdej ekspozycji za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Przeanalizowano zmiany w sieci domyślnej mózgu (efault mode network, DMN), zespołu połączonych ze sobą obszarów mózgu, które odgrywają ważną rolę w i myśleniu wewnętrznym. Badanie rezonansem pokazało, że ludzie cechowali się zmniejszoną łącznością funkcjonalną w rozległych regionach DMN po ekspozycji na spaliny z silników Diesla, w porównaniu z ekspozycją na filtrowane powietrze.

- Wiemy, że zmieniona łączność funkcjonalna w DMN ma związek z osłabieniem wydajności poznawczej i objawami , dlatego niepokojące jest to, jak zanieczyszczenie związane z ruchem samochodów zaburza te same sieci - mówi prof. Jodie Gawryluk, z University of Victoria. - Jakkolwiek potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć wpływ tych zmian, mogą one zaburzać myślenie ludzi lub ich zdolność do pracy - dodaje.

Jak się chronić

Zmiany w mózgu były tymczasowe, a łączność w mózgu powróciła do normy po ekspozycji na spaliny. Jednak eksperci zastanawiają się, czy zaburzenia mogą być długotrwałe, gdy ekspozycja jest ciągła. Według uczonych ludzie powinni zwracać uwagę na powietrze, którym oddychają i podejmować odpowiednie kroki, aby zminimalizować narażenie na potencjalnie szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak .

- Ludzie powinni zastanowić się, gdy następnym razem utkną w korku z opuszczonymi szybami. Trzeba upewnić się, że filtr powietrza w samochodzie jest w dobrym stanie, a jeśli ktoś chodzi pieszo lub jeździ rowerem po ruchliwej ulicy, powinien rozważyć zmianę trasy na mniej ruchliwą - radzi dr Chris Carlsten z University of British Columbia.

- Zanieczyszczenie powietrza jest uważane za najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie dla zdrowia i coraz częściej widoczny jest jego wpływ na wszystkie główne układy - mówi dr Carlsten. - Sądzę, że podobny wpływ na mózg będzie miała ekspozycja na inne zanieczyszczenia powietrza, takie jak dym z pożarów lasów - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy