Strona głównaZdrowieJak witamina A wpływa na pracę serca

Jak witamina A wpływa na pracę serca

Witamina A bierze udział w wielu procesach organizmu, w tym jest istotna dla wzroku i zdrowia skóry. Jak się okazuje, reaguje na nią też serce. Nie wiadomo jednak dokładnie, jakie daje efekty - korzystne czy szkodliwe.
Jak witamina A wpływa na pracę serca [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Nie da się żyć bez , ale w pewnych okolicznościach organizm ssaka może modyfikować ją w sposób niekorzystny, mówią eksperci.

Organizm otrzymuje witaminę A z pożywienia. Następnie jest ona przekształcana w:
  • aldehyd retinowy, wykorzystywany przez nasze oczy;
  • kwas retinowy, stosowany w różnych procesach fizjologicznych;
  • estry retinylowe przechowywane w wątrobie do późniejszego wykorzystania.
Zbadano też rolę dla zdrowia serca. Odkryto, że komórki w sercu mają receptor kwasu retinowego, co wskazuje, że organ ten może reagować na witaminę A. Ustalono też, że zmniejszenie zapasów tego związku zmieniło sposób, w jaki funkcjonuje serce. Jego niedobór u myszy oznaczał więcej komórek, które mogłyby zastąpić uszkodzone komórki serca i mniejsze uszkodzenia po zawale, nawet jeśli po tym zdarzeniu sercowo-naczyniowym gryzoniom podawano witaminę A.

- Nasze badanie sugeruje zaskakujący wynik aktywacji witaminy A. Zamiast przynosić korzyści, zwiększone jej stosowanie po może w rzeczywistości osłabić zdolność tego organu do generowania nowych komórek sprzyjających procesom naprawczym i komórek, które mogą zapobiec uszkodzeniu tkanek - mówi dr Mary Ann Asson-Batres z Uniwersytetu Stanu Tennessee.
Badanie pokazuje, że poziom witaminy A wpływa na serce, ale trzeba dowiedzieć się więcej o tym, jak organizm utrzymuje odpowiednią jej równowagę w zdrowiu i chorobie - wskazuje dr Asson-Batres.
Na podstawe:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy