Strona głównaZdrowieJak rzucić palenie - 4 profesjonalne sposoby

Jak rzucić palenie - 4 profesjonalne sposoby

Rocznie około 6 milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu palenia papierosów. Nałóg prowadzi do poważnych chorób, ma związek ze zubożeniem, a także problemami zawodowymi i prywatnymi. Mimo to wciąż miliard ludzi na świecie pali papierosy. Oto cztery profesjonalne podejścia do walki z nałogiem.
Jak rzucić palenie - 4 profesjonalne sposoby Nikotynowa terapia zastępcza (NRT)
Dzięki stosowaniu zastępczych źródeł nikotyny można zwiększyć wskaźnik skuteczności walki z nałogiem . Podejście polega na stosowaniu długodziałających plastrów, gum, czy pastylek (lub zamiennie każdego z tych preparatów). Ich skutki uboczne są niewielkie lub wcale ich nie ma. Warto zawsze mieć „pod ręką" taki preparat i używać w przypadku nagłej potrzeby, szczególnie polecane są te środki osobom fizjologicznie uzależnionym od nikotyny.

Bupropion
To lek stosowany jako atypowy antydepresant - ma wpływ na zwiększenie poziomu dopaminy i norepinefryny w mózgu, a to skutkuje wyższym poczuciem przyjemności. Jak wynika z badań Mayo Clinic, skuteczność zażywania leku w walce z paleniem papierosów wynosi ponad 50 proc., choć zbyt szybkie zaprzestanie jego stosowania nierzadko oznacza powrót do palenia. Leczenie bupropionem ma jednak znaczne ograniczenia, nie jest zalecane u osób z , bulimią, jadłowstrętem psychicznym lub zaburzeniem dwubiegunowym, problemami z wątrobą, nerkami, sercem, , , etc.

Wareniklina
Lek zmniejsza „głód nikotynowy", dzięki czemu pomaga powstrzymać się od palenia. Jednocześnie też wykazuje działanie zmniejszające przyjemność z palenia papierosa. Farmaceutyk nie jest rekomendowany osobom z depresją i innymi problemami emocjonalnymi, pacjentom z klopotami z nerkami oraz . Może tez wywoływać skutki uboczne w postaci .

Terapia behawioralna
Ma na celu wypracowanie zmiany zachowań poprzedzających palenie, a także dotyczących go: przekonań, wyobrażeń, schematów myślowych, jak również wzmocnienie postanowienia niepalenia oraz zdobycie umiejętności pozwalających unikać palenia w sytuacjach wysokiego ryzyka. Terapia tego rodzaju obejmuje zazwyczaj kilka różnych procedur. Jest uważana za wysoce skuteczną ze względu na osłabienie emocjonalnych aspektów skałniających do palenia papierosów.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy