Strona głównaZdrowieJak rzucić palenie - 4 profesjonalne sposoby

Jak rzucić palenie - 4 profesjonalne sposoby

Rocznie około 6 milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu palenia papierosów. Nałóg prowadzi do poważnych chorób, ma związek ze zubożeniem, a także problemami zawodowymi i prywatnymi. Mimo to wciąż miliard ludzi na świecie pali papierosy. Oto cztery profesjonalne podejścia do walki z nałogiem.
Jak rzucić palenie - 4 profesjonalne sposoby Nikotynowa terapia zastępcza (NRT)
Dzięki stosowaniu zastępczych źródeł nikotyny można zwiększyć wskaźnik skuteczności walki z nałogiem . Podejście polega na stosowaniu długodziałających plastrów, gum, czy pastylek (lub zamiennie każdego z tych preparatów). Ich skutki uboczne są niewielkie lub wcale ich nie ma. Warto zawsze mieć „pod ręką" taki preparat i używać w przypadku nagłej potrzeby, szczególnie polecane są te środki osobom fizjologicznie uzależnionym od nikotyny.

Bupropion
To lek stosowany jako atypowy antydepresant - ma wpływ na zwiększenie poziomu dopaminy i norepinefryny w mózgu, a to skutkuje wyższym poczuciem przyjemności. Jak wynika z badań Mayo Clinic, skuteczność zażywania leku w walce z paleniem papierosów wynosi ponad 50 proc., choć zbyt szybkie zaprzestanie jego stosowania nierzadko oznacza powrót do palenia. Leczenie bupropionem ma jednak znaczne ograniczenia, nie jest zalecane u osób z , bulimią, jadłowstrętem psychicznym lub zaburzeniem dwubiegunowym, problemami z wątrobą, nerkami, sercem, , , etc.

Wareniklina
Lek zmniejsza „głód nikotynowy", dzięki czemu pomaga powstrzymać się od palenia. Jednocześnie też wykazuje działanie zmniejszające przyjemność z palenia papierosa. Farmaceutyk nie jest rekomendowany osobom z depresją i innymi problemami emocjonalnymi, pacjentom z klopotami z nerkami oraz . Może tez wywoływać skutki uboczne w postaci .

Terapia behawioralna
Ma na celu wypracowanie zmiany zachowań poprzedzających palenie, a także dotyczących go: przekonań, wyobrażeń, schematów myślowych, jak również wzmocnienie postanowienia niepalenia oraz zdobycie umiejętności pozwalających unikać palenia w sytuacjach wysokiego ryzyka. Terapia tego rodzaju obejmuje zazwyczaj kilka różnych procedur. Jest uważana za wysoce skuteczną ze względu na osłabienie emocjonalnych aspektów skałniających do palenia papierosów.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X