Strona głównaZdrowieJak rozpoznać niedobór witaminy A

Jak rozpoznać niedobór witaminy A

Witamina A, czyli retinol, pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, więc jej objawów nie da się przeoczyć, niemniej nie wszystkie w oczywisty sposób wskazują na niedobory tej właśnie susbstancji. Sprawdź, jakie symptomy mogą świadczyć o niedostatecznej dawce witaminy A.
Jak rozpoznać niedobór witaminy A [Fot. photka - Fotolia.com]
Do najbogatszych źródeł należą: wątroba i podroby, tran, marchew, brokuły, słodkie ziemniaki, masło, kapusta włoska, szpinak, dynia, niektóre sery, jajko, morele, melon kantalupa, mleko. O jej niedoborach w organizmie może zaś świadczyć:

Wysuszenie skóry

Witamina A jest niezbędna w procesie tworzenia nowych oraz regeneracji uszkodzonych komórek skóry. Wspomaga również walkę ze stanami zapalnymi w jej tkankach. Jeśli więc jest jej za mało, skóra staje się wysuszona, swędząca, zaczerwieniona, lub niektóre jej obszary stają się zaognione i ulegają złuszczaniu. Braki witaminy A sprzyjają rozwojowi egzemy oraz innych problemów skórnych, w tym .

Problemy ze wzrokiem

Jednym z charakterystycznych objawów braku witaminy A jest znaczne osłabienie widzenia widzenia po zmroku (tzw. kurza ślepota). Poza tym może wystąpić: owrzodzenie rogówki, suchość spojówki i rogówki, a także owalne, trójkątne lub nieregularne w kształcie plamki rozmieszczone na powierzchni spojówek (plamy Bitota), jak również pęknięcie rogówki i zauważalne uszkodzenia wzroku.

Infekcje dróg oddechowych

Częste i niższych części dróg oddechowych mogą stanowić oznakę niedoboru witaminy A. Z badań naukowych wynika, że dostarczanie sobie większych dawek witaminy A może zmniejszyć ryzyko problemów z drogami oddechowymi. Podobne efekty uzyskano dzięki zwiększeniu poziomu , czyli prowitaminy A.

Spowolnione gojenie się ran

Witamina A ma udział w procesie tworzenia kolagenu, głównego białka budującego skórę, stąd jej brak oznacza nie tylko postarzały, niezdrowy wygląd skóry, ale też przekłada się na spowolnienie gojenia się ran.

Opóźniony rozwój dzieci

Maluchy z niedoborami witaminy A mogą się wolniej rozwijać fizycznie. Badania dowiodły, że suplementowanie witaminą A dzieci w krajach rozwijających się dało efekt w postaci ich szybszego wzrostu w porównaniu do rówieśników, którym podawano placebo.

Probemy z poczęciem dziecka

Jednym z powodów problemów z poczęciem dziecka może być niedostateczny poziom wtaminy A - dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W tesatch wykazano też, że nawet gdy dochodziło do poczęcia w przypadku niedostatku wspomnianej witaminy, częściej następowało poronienie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 15:35:35, 19-10-2018 ~gość: 5.173.248.xxx

    Mam egzeme od listopada ubiegłego roku. po drodze były już novate, lirinden A, protopic, leki antyhistaminowe, maści barierowe maści z b5 i inne cuda.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy