Strona głównaZdrowieJak problemy psychiczne wpływają na zdrowie fizyczne i odwrotnie

Jak problemy psychiczne wpływają na zdrowie fizyczne i odwrotnie

Przewlekłemu bólowi często towarzyszy depresja i niepokój. Te dwa ostanie zaburzenia zaś są najczęstszymi problemami psychicznymi na całym świecie.
Jak problemy psychiczne wpływają na zdrowie fizyczne i odwrotnie [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Nie można lekceważyć objawów zaburzeń psychicznych u pacjentów doświadczających bólu, uważa dr Kurt Kroenke z Regenstrief Institute.

- Jednym z powodów dwukierunkowego związku między bólem i depresją oraz lękiem jest pętla sprzężenia zwrotnego. Osoby z bólem nie śpią dobrze, a efektem tego jest przemęczenie, które wpływa na ich nastrój, czyniąc je podatnymi na depresję i . Problemy z lub lękiem z kolei mogą zwiększać podatność na ból - wyjaśnia dr Kroenke.

- Co więcej, obszary mózgu, które wpływają na odczuwany przez ludzi , są połączone z obszarami regulującymi nastrój, co sprawia, że objawy fizyczne i psychiczne są ze sobą ściśle powiązane - dodaje dr Kroenke.

Skuteczne osłabianie depresji i lęku wiąże się z łagodzeniem bólu, a leczenie bólu może nie zmniejszać depresji i lęku w takim samym stopniu, jednakże z identyfikacji i leczenia zarówno objawów fizycznych, jak i psychicznych płyną korzyści.

- Objawy pochodzące z ciała i umysłu często sobie towarzyszą - mówi dr Kroenke. - Niemniej, pacjenci zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu bólu głowy, pleców, mięśni, nóg lub brzucha często zapominają wspomnieć o symptomach związanych z depresją i lękiem, których równocześnie doświadczają, a wśród nich są: , brak motywacji, nerwowość i zły nastrój - zauważa dr Kroenke.

- Nieleczone zaburzenia emocjonalne mogą powodować długotrwałe cierpienie i zmniejszenie . Jeśli medycy będą mierzyli i monitorowali zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne, będą w stanie lepiej je leczyć. Nie ma tu jednak konkretnego urządzenia pomiarowego, nie mamy innego sposobu na ocenę objawów niż na podstawie tego, co mówi pacjent, a badania przesiewowe i diagnoza są kluczowe dla poprawy wyników leczenia chorych - wskazuje dr Kroenke.

Potrzeba osłabiania zarówno objawów fizycznych, jak i psychicznych jest znana od dawna, mówi dr Kroenke, cytując Tristia Owidiusza: „Nie mam się lepiej ani na ciele, ani na umyśle; obydwa chorują, a ja cierpię podwójnie" (Tristia, III, 8, 33: „Nec melius valeo, quam corpore, mente, sed aegra est utraque pars aeque binaque damna fero.").

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy